Látka k ukončení utrpení mu byla injekcí podána na jeho naléhavou žádost. "Jen jedna osoba ví, co se stalo, ale nic (veřejně) neřekne. Jen nám pověděla, že vše proběhlo v klidu. Poté informovala po telefonu osobního Mitterrandova lékaře," citovali Gilberta Mitterranda autoři knihy Poslední tabu-Odhalená zdraví prezidentů.

François Mitterrand, který stál v čele francouzského státu nejdéle ze všech dosavadních prezidentů, 14 let, zemřel 8. ledna 1996 na následky rakoviny prostaty. Krátce poté jeho lékař prozradil, že s nemocí bojoval již od roku 1981, tedy od nástupu do funkce. V pravidelných oficiálních zprávách o prezidentově zdraví se to však na jeho příkaz neuvádělo.

Eutanazie je ve Francii nelegální

Asistovaná smrt pomocí lékaře na žádost pacienta, takzvaná eutanazie, není ve Francii povolena. Zpráva o Mitterrandovi oživuje ve Francii debatu o eutanazii, kterou se snaží řada lidí, lékařů i organizací uzákonit, ale zatím marně. Legalizaci takzvané milosrdné smrti se snaží prosadit její stoupenci i v Česku.

Mitterrand před rokem 1989 významně pomohl československé opozici. Jako prezident při oficiální návštěvě Prahy se totiž již rok před "sametovou revolucí" neváhal veřejně přihlásit k odpůrcům komunistického režimu. V roce 1999 byl u příležitosti 10. výročí listopadových událostí roku 1989 posmrtně vyznamenán Řádem bílého lva.