Rob Cameron v článku zmiňuje, že Janoušek byl díky svému vlivu na magistrátu ve věci prodeje pozemků a výběrových řízení vůbec faktickým stínovým primátorem Prahy.

„Spousta, jestli ne většina Pražanů je už dlouho přesvědčena, že jejich město spíše než zvolení zástupci ovládá malá klika závratně bohatých podnikatelů a zkorumpovaných úředníků. Ne nadarmo je Mariánské náměstí, kde se nachází sídlo magistrátu, nazýváno Mafiánským náměstí,“ uvedla BBC.

Uniklé hovory mezi Bémem a Janouškem podle Camerona Čechy v jejich názoru jen utvrdily.

„Pobouření okolo silničního incidentu pana Janouška po čase utichne. Spousta Čechů to bude nepochybně vnímat jako symptom rozšířenějšího neduhu: existence bohaté a mocné elity, která žije podle jiných pravidel,“ dodal komentátor. „Ale teprve teď čeští občané zjišťují skutečný rozsah jejich vlivu,“ uzavřel.

Korupce si všímají i další média

Camerona i bloggera Economistu K. Z. jako Brity zaujalo, že se Janouškovi přezdívalo Voldemort podle hlavního zloducha v sáze J. K. Rowlingové Harry Potter. Druhý připomíná, že je to postava, jejíž jméno není dobré vyslovovat nahlas.

Economist zmiňuje i to, že Janoušek patří k lidem, kteří si nepotrpí na popularitu, že na veřejnosti vystupoval jen zřídkakdy a že neposkytoval rozhovory. I nyní těm, kdož se mu dovolali, zavěsil. Uvádí také, že ho Pavel Bém označoval za kamaráda, se kterým chodí na tenis a nemá co mluvit do městské politiky.

Economist doplňuje, že Češi už ztrácejí trpělivost se zkorumpovanými politiky, což byl i důvod, proč v posledních volbách uspěly nové strany včetně Věcí veřejných, které stavěly kampaň na boji proti korupci. Uvádí ovšem, že nyní je Vít Bárta u soudu kvůli uplácení svých spolustraníků.

New Zealand Herald při této příležitosti připomíná, že v korupčním žebříčku je Česká republika na 57. místě spolu s Namibií a Saúdskou Arábií. Nový Zéland má nejnižší korupci. Zmiňuje i nápad Petra Šourka, který založil cestovní kancelář CorruptTour, jež nabízí zájemcům poznat hnízda korupce v Praze.

Dodává, že většina Čechů nevěří, že by středopravá vláda Petra Nečase udělala pokrok v boji s korupcí, i když Nečas odvolal čtyři ministry ze svého kabinetu právě kvůli podezření z korupčního jednání.