„Muž byl mezi podezřelými už po prvních dvou útocích. Vyšetřování v posledních hodinách přineslo zásadní důkazy,“ řekl ve středu ráno agentuře AFP nejmenovaný policejní zdroj.

Střelec si podle některých informací kupoval od první oběti skútr. Třicetiletý výsadkář Imad Ibn Ziaten se s vrahem sešel v neděli 11. března. Mohammed Merah ho zabil.

E-maily, kterými koupi zařizoval, posílal z počítače svého bratra, který byl zatčen v noci na středu. Policisté z e-mailové komunikace mrtvého zjistili IP adresu počítače, který střelec používal. Také zjistili jeho jméno, podepisoval se jako Mohammed, uvedla stanice BBC.

Podle listu Daily Mail ale střelec používal svůj vlastní skútr, a ne motorku oběti. Policistům se přesto podařilo zjistit, v kterém obchodu ji získal.

Policie na jihu Francie zasáhla proti podezřelému ze série vražd - ilustrační mapka

Policie na jihu Francie zasáhla proti podezřelému ze série vražd. Ilustrační mapka

FOTO: ČTK

Dalším střípkem ve vyšetřování byla snaha střelce najít v Toulouse garáž, kde by mohl po prvních dvou útocích skútr přestříkat. Obrátil se také na značkovou opravnu, kde chtěl, aby mu motocykl přestříkali a deaktivovali systém GPS.

Jeden ze sousedů podezřelého policii sdělil, že muže viděl, jak natíral svůj skútr.

Francouzské zpravodajské stanici France 24 podle ČTK krátce před zásahem volal neznámý člověk, který se přihlásil k útokům v Montaubanu i v Toulouse. Za motiv označil zákaz nošení muslimských šátků na veřejnosti a podíl francouzských jednotek na operaci v Afghánistánu. Podle svého prohlášení je ve spojení s teroristickou sítí Al-Káida a jeho činy jsou začátkem rozsáhlé kampaně, uvedla France 24 na svých webových stránkách.

Neznámý zároveň uvedl, že existuje videonahrávka střelby, která bude umístěna na internet. Už v pondělí se objevila informace, že muž měl na krku malou kameru. [celá zpráva]

Zbraň k hlavě

Horečné hledání po zabijákovi vojáků exotického původu, rabína a židovských dětí nabylo na intenzitě po pondělní střelbě před židovskou školou v Toulouse. Kromě místního rabína zabil střelec na motorce i dva jeho syny ve věku tři a šest let a osmiletou dceru ředitele školy. Tu zahnal do kouta a zbraň jí přiložil až k hlavě. Guéant v úterý prohlásil, že zabiják střelil více lidí z bezprostřední blízkosti. Když se mu zasekla první zbraň, sáhl po druhé. [celá zpráva]

FOTO: Novinky, Mapy.cz

Podle svědků jednal muž zcela chladnokrevně i při vraždách tří výsadkářů afrického a karibského původu v Toulouse a Montaubanu z dvou minulých týdnů. [celá zpráva]

V Toulouse byla synagoga terčem útoku také v roce 2009

V Toulouse byla synagoga terčem útoku také v roce 2009

FOTO: fotobanka Profimedia

Po střelbě před židovskou školou se také objevilo podezření, že za akcí mohou stát tři bývalí výsadkáři, kteří sloužili s oběťmi, ale byli propuštěni, protože hajlovali u vlajky s hákovým křížem. To ale bylo vyvráceno. [celá zpráva]