Podle něj přijmou právní orgány Vatikánu všechny nezbytné kroky k tomu, aby byli potrestáni všichni "neloajální" a "zbabělí" činitelé, kteří interní dokumenty pustili na veřejnost.

Becciu prohlásil, že papež ustavil speciální vyšetřovací komisi, která má vrhnout světlo na rozpoutaný skandál. Ten přišel podle agentury AP v nejméně vhodnou dobu - Vatikán právě usiluje o získání dobrozdání Evropské komise, že vede své finanční záležitosti s nezbytnou transparentností a že uplatňuje všechna potřebná opatření proti praní špinavých peněz.

Špinavé peníze ve svatém městě?

Vatikán se loni dostal od potíží poté, co italské úřady zablokovaly účty vatikánské banky, která spravuje peníze Vatikánu a katolických organizací v celém světě, kvůli neprůhledným finančním transakcím. Ty zavdaly podnět k podezření, zda se církev nepodílí na praní špinavých peněz.

Papež proto v prosinci rozhodl o vytvoření nového úřadu, jehož úkolem je dohlížet na to, že všechny bankovní transakce Vatikánu jsou prováděny v souladu s mezinárodními zvyklostmi.

Vatikán ve snaze obnovit svou důvěryhodnost usiluje také o to, aby se dostal na listinu zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které jsou ochotny sdílet informace o daňových subjektech a snaží se zabránit tomu, aby firmy i jednotlivci schovávali peníze v takzvaných daňových rájích. Zařazení na listinu většinou trvá hodně dlouho a Vatikán musí nejprve uzavřít dohodu o sdílení informací alespoň s 12 zeměmi.