Berlusconi je v případu obviněn z toho, že v roce 1997 dal svému právníkovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek ve výši 600 000 dolarů (nyní asi 11,4 miliónu korun).

Peníze měly být poukázány z údajných tajných fondů, které vlastní společnost Mediaset, ovládaná Berlusconiho rodinou. Bersusconi trvá na své nevině.

Proces proti Berlusconimu v kauze Mills byl pozastaven v roce 2008 na základě zákona o imunitě a pak znovu v dubnu 2010 s ohledem na "legitimní překážku", která umožňuje šéfovi italské vlády a jeho ministrům dosáhnout pozastavení procesu až na 18 měsíců.

Berlusconi podal demisi loni 12. listopadu poté, co přišel o podporu ve vládní koalici. Agentura Reuters poznamenala, že i kdyby jej soud shledal vinným, verdikt by byl spíše symbolický.

Obhajoba by se odvolala a proces by musel být pozastaven, protože Berlusconi se údajného deliktu v této kauze dopustil v roce 1997 a na případ by se tak vztahoval zákon o promlčecích lhůtách.

Pětasedmdesátiletý italský expremiér stojí před soudem v dalších třech případech. Zřejmě nejznámější z nich se týká obvinění, že platil za sex s nezletilou marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou alias Ruby a zneužil svých pravomocí k tomu, aby se to pokusil uchovat v tajnosti.