Jeden z místních zastupitelů Guiseppe Tito řekl, že kapitán splnil svou povinnost a pomohl cestujícím, i když mnozí svědci uvádějí, že neopustil palubu jako poslední: „Kapitán je hrdina. Média to popisují špatně. Zachránil 4000 životů.“

Kapitáne, nevzdávejte se, stojí na transparentu vyvěšeném před domem Franciska Schettina

Kapitáne, nevzdávejte se, stojí na transparentu vyvěšeném před domem Franciska Schettina

FOTO: Ciro de Luca, Reuters

Mnozí připouštějí, že možná udělal chybu, když plul tak blízko u břehu Giglia, ale hned dodávají, že sám nemůže být viněn katastrofou a že z něj udělali obětního beránka.

Meta di Sorrento

Meta di Sorrento

FOTO: Ciro de Luca, Reuters

„Kdokoli kdo zná Franka, ví, že je to velký námořník a velký kapitán a loajální zaměstnanec. Je to profesionál a nikdy by nevystavil cestující nebezpečí,“ řekl pod rouškou anonymity jeden z obyvatel.

Kapitán havarované lodi Francesco Schettino

Kapitán havarované lodi Francesco Schettino

FOTO: fotobanka Profimedia

Další dodal: „Je to velmi dobrý člověk, znám jeho i jeho rodinu a jsou to respektovaní námořníci. Je snadné někoho odsoudit na vlně emocí, ale je to člověk, kterého tu všichni respektujeme. Je to těžká doba pro celou komunitu.“ Vyjádřili se tak Francisco a jeho bratr Salvatore, oba muži jsou námořníci.

Kapitán Franco Amato, který se Schettinem pracoval dříve v trajektové společnosti Tirrenia, dodal: „Vyrůstali jsme společně a každý ve vesnici si uvědomuje, jaký byl dobrý člověk. Byl z nás nejlepší a udělal skvělou kariéru. Tragédií byl otřesen.“

Policisté střeží dům Franciska Schettina v Meta di Sorrento.

Policisté střeží dům Franciska Schettina v Meta di Sorrento.

FOTO: Ciro de Luca, Reuters

Kapitána podpořila i vlivná katolická církev. Otec Gennaro Starita, který žije ve městě čtvrtstoletí, řekl věřícím, že je „doopravdy vzteklý“ kvůli tomu, jak je Schettino vykreslován. „Média ho pranýřují. Lidsky řečeno, sejmula ho. Je to ostuda. Už je tu tolik mrtvých, proč chtít dalšího?“ řekl a naznačil, že média se pokoušejí kapitána uštvat jako divou zvěř a dohnat ho k sebevraždě.

Schettino je nyní v rodném městě. Nemusel zůstat ve vazbě v Grossetu, protože dostal trest domácího vězení. Je ve své vile, kde žije se svou manželkou Fabiolou a 15letou dcerou Rossellou.

Jak ale řekla bývalá učitelka a přítelkyně ve městě vážené a ctěné rodiny Clara di Falco: „Cítím s ním, ale je tu mnoho obětí této tragédie a jsem si jista, že jejich rodiny jsou přesvědčeny, že by měl být spíš ve vězení, než si užívat pohodlí domova."

Vila, ve které žije, má hodnotu přes pět miliónů.