"Rozhodli jsme se zahájit procedury pro porušení práva," řekl v prohlášení rozeslaném novinářům předseda komise José Barroso po jednání komisařů ve Štrasburku.

"Doufáme, že maďarské úřady učiní nezbytné změny, aby respektovaly evropské právo. Zatím se tak nestalo, takže jsme se rozhodli zahájit řízení," řekl Barroso. Ten o situaci bude jednat 24. ledna v Bruselu s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Reuters také citoval vysokého představitele EU, podle něhož má Maďarsko měsíc na změnu zákonů, nebo se dostane před Soudní dvůr

Orbán hájí zákony s tím, že dosavadní úpravy norem vedly de facto rozpolcení země a jejího vedení, tudíž nebylo možné prosadit klíčové zákony a reformy. Maďarsko už v minulých dnech opakovaně uvedlo, že je připraveno o úpravách vzbuzujících kontroverze s unijními zástupci jednat.

Ústavní změny 

Reformy plynou z nové ústavy, jež vstoupila v platnost 1. ledna 2012. Největší problém se týká centrální banky. Nová ústava umožňuje premiérovi Viktorovi Orbánovi dosadit do čela banky nového šéfa. To podle Evropské komise ohrožuje nezávislost centrální banky.

Podle expertů je ale možné, že dojde u otázky centrální banky ke kompromisu, protože Maďarsko, jehož zadlužení stouplo na 82 procent HDP, potřebuje půjčku od Mezinárodního měnového fondu. Forint se propadá a jeho kurs k euru je historicky nejnižší.

Změna ústavního zákona týkajícího se centrální banky je podle agentury Reuters pro EU podmínkou k obnovení jednání o možné finanční pomoci Maďarsku.

Další problém představuje ochrana dat, kdy se fakticky úřad na ochranu dat dostane do rukou vládnoucí strany FIDESZ. Kontroverze vzbuzují i justiční reformy, které zavádějí povinné odchody soudců a prokurátorů do důchodu po dosažení věku 62 let (doposud 70 let).

Maďarsko už mělo problémy kvůli novému zákonu o médiích, který slouží k umlčení Orbánových kritiků.