Skutečnost, že důvodem havárie lodi za 12 miliard korun bylo rozhodnutí kapitána pozdravit kamaráda na břehu, byla potvrzena v neděli večer. Na břehu byl námořník z italské obchodní lodě, se kterým se přátelí. Italští vyšetřovatelé již znají jeho jméno a bude vyslechnut.

Už v neděli uvedl majitel lodi, že nehodu zavinil kapitán. Podle jeho slov stojí za nehodou „vážná lidská chyba“.

Ztroskotaná loď Costa Concordia

Ztroskotaná loď Costa Concordia

FOTO: fotobanka Profimedia

Loď najela na útes La Scole, který v levoboku vytvořil trhlinu o délce 48 metrů. Ohromným otvorem vnikaly do trupu masy vody, takže se loď začala rychle naklánět.

"Vypadá to, že kapitán udělal chyby při rozhodování, které měly vážné následky," uvedla v prohlášení firma Costa Crociere. Podle ní loď plula příliš blízko pobřeží. Najela tak na útes, který byl znám jako nebezpečný. Kapitán se ale hájí, že navigace ho informovala, že je v bezpečných vodách.

Kapitán lodi Francesco Schettino skončil v rukou policie.

Kapitán lodi Francesco Schettino skončil v rukou policie.

FOTO: Enzo Russo, Reuters

Kapitán se nedržel vytyčené trasy

Po vyplutí z Civitavecchie měla loď zamířit v Tyrhénském moři směrem na západoseverozápad, plula však hned severozápadním směrem a Giglio obeplouvala těsně podél jeho východního pobřeží místo toho, aby jej nechala po pravoboku.

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Mapy.cz

Nebylo to ale poprvé, co loď plula touto cestou. Zamířila tudy už v srpnu. Loď pozdravila turisty na pobřeží houkáním a starosta kapitánovi poslal děkovný e-mail za "představení pro turisty a fantastickou zábavu“.

Loď Costa Concordia nakloněná na bok u ostrova Giglio

Loď Costa Concordia nakloněná na bok u ostrova Giglio před převrácením

FOTO: Reuters

Kapitán nezůstal na lodi jako poslední

Po havárii navíc i podle tvrzení svého zaměstnavatele kapitán „nedodržoval společností zavedené procedury a mezinárodní standardy“. Neopustil loď jako poslední ve chvíli, kdy se přesvědčil, že jsou všichni cestující v bezpečí. V sobotu byli zachráněni dva živí korejští turisté, kteří na lodi trávili své líbánky.

Video

Expirované video

Autentické záběry zachycující zážitky pasažérů potápějící se lodi. Zdroj: Reuters

Dva Francouzi, důstojnice armády Ophelie Gondellová a policista David Du Pay, uvedli, že viděli kapitána v záchranném člunu ještě předtím, než všichni lidé opustili potápějící se plavidlo.

Záchranné lodě okolo výletní lidi Costa Concordia

Záchranné lodě okolo výletní lidi Costa Concordia

FOTO: Max Rossi , Reuters

Kapitán to popírá, rodině zavolal, že ji opustil jako poslední, prokurátor Francesco Verusio je opačného názoru.

Video

Expirované video

Rozhovor s kapitánem potopené lodi Francescem Schettinem

Navíc se ukázalo, že posádka mířící k záchranným člunům zablokovala cestu ženám a dětem. [celá zpráva]

Kapitán byl na můstku

Podle firmy Costa Crociere, pro kterou Francesco Schettino pracoval deset let, se ale nepotvrdilo, že by kapitán v době nehody večeřel s pasažéry a nebyl na můstku, jak uvedla některá média. Kapitán je od soboty ve vazbě.

Prokuratura vede dvě vyšetřování. Jedno se týká zvolené cesty, která vedla ve vzdálenosti 300 metrů od skalnatého pobřeží mezi ostrůvky, i když bezpečná vzdálenost je tříkilometrová. Druhé se týká evakuace a podezření, že kapitán opustil loď dříve, než se přesvědčil, že jsou všichni cestující v bezpečí. Čelí obvinění ze zabití. Potvrzeno je šest obětí, 14 osob se pohřešuje. [celá zpráva]

Zadržen byl i první důstojník lodě.