Svůj podíl na tom má mimo jiné obliba zvláštní tukové diety, která staví na nízkém obsahu uhlohydrátů. Za nedostatkem másla stojí také deštivé léto, které se odrazilo ve špatné dojivosti. Nízké výnosy mléka se poté promítly do domácí produkce másla, kterou Oslo chrání vysokými dovozními cly. Chrání domácí producenty, devět z deseti balení másla v obchodech je norského původu.

Vláda v Oslu se ale rozhodla pro drastické opatření, aby si norské rodiny mohly krajíc chleba opět bohatě namazat máslem. Do konce března snížila clo o více než 80 procent a zrušila mléčné kvóty pro místní farmáře, které měly zabránit zahlcení trhu s mlékem.

Největší norská mlékárenská společnost Tine, která dodává do obchodů devadesát procent másla, snížení dovozních cel ocenila, protože bude moci zvýšit produkci výrobků z másla.

Zvýšení produkce nestačilo

Tine doufala, že máslovou bídu vyřeší dodávkou více než miliónu kilogramů másla navíc ve srovnání s loňským rokem. Mluvčí společnosti Öystein Knoph nyní připouští, že to bude pro vánoční poptávku příliš málo a příliš pozdě. "Je to politováníhodná situace. Předpovědi ukazují, že situace se vrátí do normálu nejdříve na konci ledna," řekl Knoph.

Nedostatek másla vede k absurdním situacím. Podnikavci nabízejí na internetu kilogram švédského másla za 400 norských korun (přes 1300 korun), což je šestkrát více, než stojí v obchodech. V uplynulém týdnu zadrželi norští celníci pašeráka, který se pokusil ze Švédska převézt 90 kilogramů másla.

Šéf švédského řetězce supermarketů EuroCash Fredrik Jakobsson uvedl, že ve čtyřech obchodech u hranic s Norskem lidé za poslední dva týdny nakoupili 25 tun másla, což je pětinásobek normálního prodeje.

"Prodáváme více másla než kdykoli předtím. Tento týden ale začínáme pociťovat nedostatek," řekl. "Zakoupili jsme dodatečné zásoby, ale ani to nebylo dost, takže nyní dovážíme další."