Prezidentka Sdružení podnikatelek Ruska Taťjana Maljutinová zahynula 2. července ve svém moskevském bytě. O dva dny později tělo oběti, spočívající ve vaně s rozbitou hlavou, našla její sestra. Lékařům se nejprve zdálo, že jde o nehodu. Vyšetřování začalo až poté, co pitva odhalila, že smrt nastala po osmi úderech do hlavy.

Podle mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina zločin zosnovala viceprezidentka sdružení a jeho nynější prezidentka Ljudmila Kačalovová, aby zaujala místo náčelnice svazu. Za 50 000 rublů k vraždě najala svého šestatřicetiletého pomocníka v domácnosti, původem ze severního Kavkazu, který mezitím poskytl plné doznání.

Kačalovová prý od své šéfky věděla, že hledá instalatéra, a tak svého pomocníka přiměla převléknout se do pracovního oděvu a vyslala ho do bytu své nadřízené. Ta jej zavedla do koupelny, kde ji vrah ubil montážním klíčem; následující den podle Markina dostal slíbený honorář.

Žena vše popřela

Kačalovová při zatčení účast na vraždě popřela a dožadovala se advokáta. Vyslechnout podezřelou se vyšetřovatelům dosud nepodařilo; při domovní prohlídce se jí udělalo nevolno a musela být hospitalizována.

Podnikatelka, která déle než dvě desetiletí působí v ruském agrobyznysu, byla mimo jiné i členkou rady dohlížející na stav ruských věznic.

Její spolupracovnice jsou přesvědčeny, že není možné, aby vraždu měla na svědomí hluboce věřící žena, která má tři vysokoškolské diplomy, která je matkou tří dětí, která stála u zrodu soutěže o "ředitelku roku" a která se svého času z titulu své funkce setkala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Nejspíše si prý stíhání objednal kdosi, komu zkřížila cestu; "výmysly ale nakonec prasknou jak mýdlová bublina" a "spravedlnost zvítězí", píše se na webu sdružení.

Ženy "první ligu" nehrají

Ženy v ruském byznysu nehrají "první ligu". V letošním žebříčku nejbohatších Rusů v podání časopisu Forbes se stejně jako dříve vyskytuje jen jediná Ruska, stavební podnikatelka Jelena Baturinová, manželka bývalého moskevského starosty Jurije Lužkova. Její jmění se však během roku ztenčilo z 1,7 miliardy na 1,2 miliardy dolarů, a to na první příčky ani zdaleka nestačilo. Opozice už dávno připisovala zbohatnutí Baturinové stykům s radnicí, ale až po starostově pádu se o podnikatelčiny transakce začali zajímat vyšetřovatelé.