Po Hammarskjöldově smrti se objevila řada spekulací o katastrofě, jako o možných příčinách se hovořilo například o sabotáži nebo mechanické závadě. Vyšetřovací zpráva OSN z roku 1962 ale všechny teorie o záměrném poškození stroje odmítla.

Zřícené Hammarskjöldovo letadlo

Zřícené Hammarskjöldovo letadlo

FOTO: fotobanka Profimedia

Göran Björkdahl, který v současné době pracuje pro švédskou mezinárodní rozvojovou agenturu Sida v Burkině Faso, se o katastrofu ale zajímal a začal pátrat, co tehdy nehodě předcházelo. Po třech letech, kdy v Zambii pracoval, shromáždil deset svědeckých výpovědí. Ze všech pak vyplývá, že Hammarskjöldovo letadlo sestřelil jistý menší letoun.

Stroj kolem opakovaně proletěl

"To je závěr, který každý musí vyvodit. S ohledem na objevená svědectví to pravděpodobně vypadá, že (Hammarskjöld) byl zavražděn," řekl Björkdahl v rozhovoru s rozhlasem. "(Svědkové) viděli DC-6 přilétat. Někteří tvrdí, že letadlo učinilo dva nebo tři oblety. Někteří z nich říkají, že viděli menší letadlo, které se k DC-6 přibližovalo zezadu a pak něco vypálilo, něco žhnoucího směrem k letadlu. Viděli výbuch v přední části stroje ještě předtím, než se zřítil."

Svědkové podle Björkdahla viděli celou událost z různých míst. Někteří byli od místa neštěstí vzdáleni, někteří to pozorovali zblízka. "Výpovědi se ale z velké části shodují," dodal.

Hammarskjöld je jediným generálním tajemníkem OSN, který zahynul ve funkci. Zemřel při cestě na vyjednávání o příměří. Po své smrti byl oceněn Nobelovou cenou za mír.