Už byly zveřejněny první záběry výtržníků, které zaznamenaly stovky bezpečnostních kamer v metropoli. Prvních 32 lidí v souvislosti s výtržnostmi stanulo před soudem. Byl mezi nimi člověk věnující se grafickému designu, studenti, mladý dělník, ale i vysokoškolák, který ukončil studia, a dokonce člověk, který vstoupil do armády. Část z nich nepochází z Londýna. Ve vazbě jich skončilo osmnáct.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ve zničeném Croydonu museli hasiči zasahovat i přes den (Reuters)

V Londýně bylo zadrženo celkem 563 lidí a 105 už bylo obviněno v souvislosti s násilím, které ochromilo Londýn a zpustošilo celé městské bloky.

Zatýkání podezřelého v Enfieldu

Zatýkání podezřelého v Enfieldu

FOTO: Stefan Wermuth , Reuters

Zatýkalo se ale i v dalších městech, a to nejen kvůli samotným výtržnostem, ale také kvůli svolávání účastníků po sociálních sítích. Kvůli tomu už byl zadržen jeden teenager v kentském Folkestone a další 16letá osoba je vyslýchána v Glasgowě.

V úterý večer propukly nepokoje v Salfordu v Manchesteru, kde stojí asi 70 až 80 mladíků proti policii. Policie zasáhla proti skupině výtržníků i v Západním Bromwichi.

V Londýně byl sbor posílen o deset tisíc lidí na 16 000. Posily jsou povolány z jiných sborů. Zatím ale nebyla povolána armáda. Své služby nabídli i policisté, jimž už skončil služební poměr. Policisté plánují použít proti rabujícím a žhářům i gumové projektily. Podle experta Sky News na zločin Martina Brunta to souvisí se záměrem policie změnit taktiku.

Velitelé sice měli tyto zbraně k dispozici už i po předchozí noci, ale nechtěli je použít.

Nepokoje se již přesunuly i do centra Manchesteru a Birminghamu.

V Salfordu na předměstí Manchesteru se násilníci navečer vloupali do několika obchodů, zapálili několik aut a založili požár v jedné budově. V Salfordu také napadli kameramana BBC a novináře z další televize ITN. Stejně tak skupina mladých výtržníků zaútočila na vůz rozhlasu BBC.

Policie vyzývá občany, aby se vyhýbali středu Manchesteru, kde byl zapálen jeden obchod s oděvy. Podle svědků tu několik stovek násilníků bojuje s policií.

Několik obchodů rozbili výtržníci ve West Bromwich u Birminghamu, kde také zapálili dvě auta. V samotném Birminghamu další gangy napadly několik obchodů, zapálily pár automobilů a pokračují ve střetech s policií.