Nemocnice s poliklinikou ve městě Skalica, která leží blízko u hranic, už dostala nabídku na výpomoc od sousedů. Potvrdil to ředitel nemocnice Ivan Medlen. Nechtěl upřesnit, kdo je oslovil. „Měli zájem na zapůjčení chirurgů na jeden až dva dny v týdnu, protože z nemocnice u hranic odchází operační tým,“ řekl náměstek pro léčebně-preventivní starostlivost skalické nemocnice Patrik Fiala.

Ani stěhovat se nemusí

Podle prezidenta slovenské Asociace soukromých lékařů Ladislava Pásztora může v moravských nemocnicích nastat krizový stav. Údajně to pocítí slovenské nemocnice poblíž společné hranice například v Čadci, Trenčíně, Myjavě nebo v Malackách. „Lékaři z těchto nemocnic se nemusí do Česka ani přestěhovat. Sednou do auta a za půl hodiny jsou v české nemocnici za dvojnásobný příjem,“ uvedl Pásztor.

Náměstkyně ředitele nemocnice v Trenčíně potvrzuje, že už dnes dojíždí několik lékařů do 60 kilometrů vzdáleného Vsetína. V současnosti však zvýšený zájem trenčínských lékařů pracovat v Česku nezaznamenala.

Nahradí je Ukrajinci

Ředitel skalické nemocnice předpokládá, že po případném odchodu slovenských lékařů je mohou nahradit lékaři z Ukrajiny. „Už máme v nemocnici Ukrajince a v následujících měsících by měli nastoupit další dva až tři Ukrajinci,“ říká Medlen.

Bývalý slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac se však domnívá, že rozdíl v platech slovenského a českého lékaře už není tak velký, aby Slováci hromadně odcházeli do Česka. Mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Katarína Zollerová upřesnila, že za poslední čtyři roky vzrostli platy slovenských lékařů o 43 procent.

Rozdíl v platech všeobecných lékařů však stále činí 20 až 30 procent ve prospěch Česka. Děkan Lékařské fakulty v Bratislavě Peter Labaš říká, že 35 procent absolventů ani nehledá práci na Slovensku a odcházejí hned po studiích do zahraničí