Chirurgové vyzvali vládu, aby o tomto problému zahájila veřejnou debatu. Upozornili, že z 8000 pacientů čekajících na vhodného dárce jich každoročně přes 500 zemře, přičemž počet těch, kteří nepřežijí, každý rok stoupá o osm procent.

Podle Nadeyho Hakima, jednoho z předních světových chirurgů specializujících se na transplantace, by měl být legalizován regulovaný trh, čímž by se zároveň výrazně omezil, pokud ne zcela zničil černý trh s orgány.

Hakim stejně jako další jeho kolegové upozornil na skutečnost, že stovky zoufalých Britů černý trh podporují, když cestují kvůli transplantacím do zahraničí. Domácí trh s omezeními by zaručoval, že pacient nedostane orgán například od dárce nakaženého HIV, což podle něj za hranicemi může hrozit.

„Morálnost si to žádá. Je na čase to zvážit, protože tato země si ke své velké škodě 30 let dovolovala naprosto zbytečný nedostatek. Ve světě umírají každý rok tisíce lidí, kterým chybí orgány,“ řekl profesor etiky na manchesterské univerzitě John Harris.

The Independent upozornil, že jedním z možných problémů by mohla být snaha některých lidí řešit prostřednictvím prodeje orgánů své finanční problémy.