„Požádal jsem pana prezidenta, aby zákon vrátil s tím, že by se posunul termín účinnosti od prvního září 2010,“ řekl Fico. Zavedení zákona do praxe od prvního dubna by podle premiéra způsobilo potíže školám, které by neměly dostatek času se připravit. Zároveň by se do prvního září upřesnilo, kdo zaplatí školám náklady na nákup vlajek a ostatních státních symbolů do tříd.

Fico konstatoval, že obsahově nemá se zákonem o vlastenectví žádný problém. „Jediné, co mi na tom zákoně překáží, je termín účinnosti,“ dodal.

Vlastenecký zákon z dílny vládní Slovenské národní strany Jána Sloty narazil u části Slováků na odpor. Minulý týden uspořádali studenti protestní shromáždění před prezidentským palácem v Bratislavě, na němž žádali hlavu státu, aby zákon nepodepisoval. „Vlastenectví přece nemohou přikazovat zákonem,“ uvedl jeden ze studentů.

Právě protesty jsou podle pozorovatelů příčinou, proč Fico požádal prezidenta o odklad platnosti zákona. Slovensko se totiž připravuje na červnové parlamentní volby a protesty v ulicích nejsou pro vládní koalici žádoucí.