"To, co se dnes stalo, znamená, že už není možné mít o Lisabonské smlouvě referendum," řekl stínový ministr zahraničí William Hague britským televizím. 

Ve středu má Cameron oznámit, jak se jeho strana k dokumentu, jehož ratifikace v evropské sedmadvacítce je tak po Klausově podpisu u konce, postaví.

Konzervativci ještě před Klausovým prohlášením připouštěli, že český prezident asi ratifikaci dokončí. „Samozřejmě doufám, že smlouvu nepodepíše, ale mám dojem, že čas se krátí. Vypadá to, že k tomu (ratifikaci) dojde. Jsem velmi zklamán,“ řekl v úterý dopoledne Cameron.

Ve snaze zabránit tomu, aby jejich politiku určovaly události v Česku, naznačil Cameron už v pondělí, že se zřejmě nebude konat žádné referendum k Lisabonské smlouvě, jak to dosud sliboval. V úterý oznámil, že definitivní rozhodnutí, jak postupovat dál, učiní tento týden.

V Unii zatím panovaly obavy, že Klaus bude zdržovat podpis smlouvy do britských voleb a dá tak konzervativcům, jejichž vítězství se očekává, šanci k vypsání referenda. Takový krok by býval mohl unijní smlouvu pohřbít.

Jenže Klaus v úterý oznámil, že Lisabonskou smlouvu podepsal. Poté ji kontrasignoval premiér Jan Fischer. Klaus také řekl, že Česká republika přestane být suverénním státem.

"Tato změna pro dnešek i pro jakoukoliv budoucnost legitimizuje snahy té části naší veřejnosti, které není věc naší národní a státní existence lhostejná a která se s tímto výsledkem nechce smiřovat," uvedl Klaus.

Video

Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu. Zdroj: Stream.cz