Norma stanoví, že všechna restaurační zařízení větší než 70 metrů čtverečních musí mít oddělený a uzavřený prostor pro kuřáky. Provozovatelé menších zařízení se musejí rozhodnout, zda jejich podnik bude nekuřácký, nebo kuřácký.

Porušení zákona se bude trestat pokutou 500 eur (13 tisíc Kč), v případě majitele restaurace to ale může být až tisíc eur. Opakované nerespektování normy by jej pak mohlo stát i licenci k podnikání.

V rámci EU je Řecko zemí s nejvyšším podílem kuřáků - 42 procent. Nejnovější průzkum Evropské unie došel k závěru, že dokonce 60 procent Řeků kouří, anebo je vystaveno kouření i na pracovišti.

Na choroby spojené s holdováním tabáku zde umírá ročně 20 tisíc lidí a náklady na léčbu kuřáků činí 1,5 miliardy eur. Je však možné, že vláda neuspěje, jako se to už dvakrát stalo. Hodně Řeků navíc zákon považuje za hrubý zásah do svých osobních svobod.

Nový zákon vstoupil v platnost s půlročním předstihem, což ministr zdravotnictví Dimitris Avramopulos odůvodnil snahou zajistit včasnější naplnění příslušné směrnice EU na ochranu nekuřáků. „Naše společnost je nyní (na zákaz kouření) připravena jako nikdy předtím,“ řekl v narážce na dřívější pokusy vlády omezit kouření, které nebyly příliš úspěšné.

Podle BBC je nerespektování nařízení úřadů v Řecku „národním sportem“.

Úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních platí například i v Chorvatsku, Británii, ve Švédsku, Finsku, Francii, Slovinsku, Černé Hoře a v Makedonii.