"Máme důvod být přesvědčeni, že se jednalo o záměrný čin,“ uvedl státní zástupce L. Goossens na tiskové konferenci. Podezření, že šlo o záměrný útok na královskou rodinu, má podle něj policie na základě "počátečního kontaktu s řidičem, ke kterému došlo ještě před tím, než se ho podařilo vyprostit" z vraku vozu .

Státní zástupce však vyloučil, že by šlo o teroristický čin. "Nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o terorismus,“ dodal s tím, že v autě nebyly nalezeny žádné výbušniny, píše APF

 

Auto se vřítilo do cesty slavnostní jízdy holandské královské rodiny v otevřeném autobusu v Apeldoornu, kde královna Beatrix slaví své narozeniny. FOTO: Reuters

Rychle jedoucí vůz prorazil policejní zátarasy jen chvilku poté, co při oslavách Dne královny ulicí projela královna s dalšími členy královské rodiny na otevřeném autokaru. Se zničeným předkem pokračoval vůz dál a autokar minul.

Automobil skončil ve sloupu monumentu na druhé straně silnice. Nikdo z královské rodiny nebyl zraněn, ale cestou vůz zabil čtyři lidi a nejméně 13 dalších osob zranil. Jedna žena později zemřela a čtyři další osoby zůstávají ve vážném stavu v nemocnici. Mezi zraněnými jsou i dva policisté.

BEZ KOMENTÁŘE: Do kolony nizozemské královny Beatrix narazilo auto, čtyři mrtví (Reuters/Stream)

Osmatřicetiletý řidič byl podle státního zástupce zatčen, protože byl ale zraněn, odvezli ho do nemocnice. Podle záběrů televize byl ale bezvládný ještě před nárazem do sloupu. 

Jeden z raněných, kterého srazilo auto během slavnostní jízdy královské rodiny ulicemi Apeldoornu.

Jeden z raněných, kterého srazilo auto během slavnostní jízdy královské rodiny ulicemi Apeldoornu. FOTO: Reuters

"Vzhledem k nehodě byly zrušeny veškeré oslavy spojené se Dnem královny," oznámila vzápětí v prohlášení královská rodina. Její tisková služba dodala, že královna Beatrix je událostí velmi šokována a vyjádřila svůj smutek a soustrast obětem a jejich rodinám.