Účast voličů ve druhém kole dosáhla 51,67 procenta. Podle konečných výsledků získal Gašparovič 55,53 procenta hlasů a Radičová 44,46 procenta hlasů. V neděli to oznámila Ústřední volební komise.

Současná hlava státu získala 1 234 787 hlasů jeho opoziční protikandidátka 988 808 hlasů.

Sever pro Gašparoviče, jih pro Radičovou

Současný prezident měl převahu na severním a středním Slovensku, kandidátka opozice získala na svou stranu západ a jih Slovenska.

Gašparovič zvítězil v pěti z osmi krajů: v Trenčínském, Žilinském, Banskobystrickém, Prešovském a Košickém kraji. Radičová zvítězila v Bratislavském, Trnavském a Nitranském kraji.

Největší rozdíl mezi oběma kandidáty v Trenčínském kraji, kde úřadující prezident zvítězil o 41,52 procenta hlasů. Nejtěsnější výsledek ze zrodil v Košickém kraji, kde oba kandidáty dělilo jen 1,38 procenta. Hlavní město Bratislava volilo převážně Radičovou, která zde získala 61,2 procenta hlasů. Gašparovič jen 38,8 procenta.

Ve městě Svidník na severovýchodě země získal Gašparovič 77,79 procenta hlasů. Radičová získala v Dunajské Stredě na jihu Slovenska 94,98 procenta hlasů.

Gašparovič očekává období stability

Staronový slovenský prezident zdůraznil, že v současné ekonomické krizi je důležitá spolupráce vlády a prezidenta. Gašparovičovi osobně blahopřáli předseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico.

"Jsem velmi rád, že máme před sebou další období stability. V těžkých časech, které nás čekají, se můžu opřít o prezidenta, který má silné sociální cítění, který ví, co jsou to národní a státní zájmy Slovenské republiky," uvedl Fico. Premiér také zaútočil na média a označil je poražené těchto voleb.

Radičová blahopřála vítězi. "Respektuji výsledky voleb. Děkuji všem, kteří mi odevzdali hlas. Získala jsem téměř milion hlasů, to pro mě není prohra. Byla jsem opoziční kandidátkou a v kampani byla otevírána témata, která podle mého názoru patří do minulého století," upozornila. Radičová nevyloučila, že za pět let bude opětovně kandidovat.

Ve bratislavském štábu Radičové vládlo značné zklamání. Radičová navzdory tomu zdůraznila, že prezidentské volby jsou pro ni novým začátkem. "Podpora občanů je pro mně povzbuzením pro další práci. Podporu občanů si nesmírně vážím," uvedla.