Elisabeth v deníku s udáním data i hodiny líčí, jak otec týral nejen ji, ale jak bil i děti, které s matkou trpěly v podzemí. Popisuje okamžiky, kdy chovala v náruči svého právě narozeného syna, který brzy po porodu zemřel a Fritzl jej spálil v domovním kotli. Chlapeček kvůli dýchacím problémům celý postupně zmodral, píše Elisabeth a dodává: „Aspoň je už teď na lepším světě.“

Zmiňuje se také o tom, jak holýma rukama chytala krysy a jak její tři děti, které s ní trávily život ve sklepě, byly fascinovány každou maličkostí, třeba zrcadlem v koupelně nebo váhami. Stoupaly si na ně pokaždé, když něco snědly, aby viděly zda a jak přibírají.

Nezřídka Elisabeth s dětmi hladověly. „Mléko i další potraviny už nám téměř došly,“ napsala 2. března 1991. Nechybí ani popis chvil, kdy ji Fritzl znásilňoval a jak se mu při tom snažila bránit.

V pondělí stane Fritzl před soudem v Sankt Pöltenu, kde bude čelit obvinění z týrání, opakovaného znásilnění, zotročování a také vraždy. Hrozí mu doživotní vězení. Mluvčí státního zastupitelství v Sankt Pöltenu Gerhard Sedlacek potvrdil, že zápisky Elisabeth budou důležitým důkazním materiálem.

Interview za milión eur

Fritzl je od svého zatčení loni na jaře ve vazbě. Na veřejnost se mezitím dostala zpráva, že obviněný prodal za milión eur (27 miliónů Kč) práva na první rozhovor. Získala je údajně britská agentura Central European News, která ovšem nevyplatí honorář Fritzlovi. Po dohodě se správcem jeho majetku jej převede na účet Elisabeth a jejích dětí, aby měly zajištěnou budoucnost.

Fritzl s rozhovorem souhlasil za podmínky, že dostane otázky dopředu, aby si prý mohl „doplnit“ slovní zásobu pro případ, že by interview bylo vedeno v angličtině.