Asi deseti lidem se podařilo z hořícího autobusu, kde jelo 39 starších lidí vracejících se z jednodenní nákupní cesty, uniknout. Neštěstí se stalo ve 20:45. Autobus, který byl na cestě z města Garsten u Hannoveru do Berlína, celý shořel.

 

"Zřejmě si nějaký pasažér během zastávky krátce před nehodou zapálil cigaretu a neuhasil nedopalek. Krátce na to se z kabiny toalety začal valit kouř," napsal v internetovém vydání místní deník Hannoversche Allgemeine Zeitung (HAZ).

"Když cestující otevřeli dveře, rozšířil se požár do kabiny vozu. Během několika sekund se vozidlo ocitlo v plamenech." Řidič zastavil autobus na odstavném pruhu. Ale pro většinu cestujících, důchodců, kteří se vraceli z jednodenního zájezdu zpět do Hanoveru, bylo již příliš pozdě.

Zuhelnatělá těla, která byla vyproštěna z vraku autobusu, bylo těžké identifikovat, uvedl vyšetřovatel. Policisté podle pozice mnoha mrtvol usoudili, že se snažili zoufale dostat k východu z vozu.

"Pasažéři, kteří seděli blízko dveří, se mohli sami zachránit. Ostatní neměli žádnou šanci," řekl velitel sboru dobrovolných hasičů z Garbsenu Claus Röhrbein, jehož muži na místě také zasahovali. Podle Röhrbeina byl autobus po jejich příjezdu celý v plamenech.

Tragédie je nejvážnější nehodou autobusu v Německu za posledních 16 let. V září 1992 zahynulo při srážce autobusu a kamionu u města Donaueschingen 21 lidí. Loni v červnu přišlo o život třináct lidí a tři desítky jich byly zraněny na dálnici u Magdeburku, kde se autobus zřítil do propasti a převrátil se.

foto: ČTK/AP