„Konflikt v Afghánistánu nemůže být vyhrán jen vojensky,“ uvedl Craddock na přednášce v Londýně před vojenskými odborníky z Royal United Services Institute.

„Jsem jen jedním členem většího týmu," dodal generál a specifikoval úkoly armády: „Armáda musí zajistit bezpečné prostředí, ale musíme přijít s komplexním přístupem. Současný přístup je rozdělený v čase i prostoru.“ Proto se podle něj sitauce v zemi nezlepšuje.

Podle něj je nutné, aby se v oblastech vyčištěných od Tálibánu okamžitě začala budovat civilní infrastruktura a občanská společnost. Craddock navíc kritizoval, že afghánská vláda musí více bojovat s korupcí a vybudovat funkční policejní složky a justici. Jinak vyzní vojenské vítězství do prázdna.

Craddock také zkritizoval členy NATO, že nejsou schopni poslat do Afghánistánu dostatečně velké posily. Generály požadované posílené stavy vojsk se nedaří naplnit. České ministerstvo obrany nabízí zvýšení kontingentu v zemi o polovinu, otázkou ale je, zda je parlament schválí.

Situace v Afghánistánu se stále zhoršuje, letos i americký náčelník generálního štábu uvedl, že v Afghánistánu koalice nevítězí.

Tálibán rozprášený po invazi v roce 2001 se zkonsolidoval a nyní je nejsilnější od času invaze. Analytici se shodují, že problémem bylo nedostatečné využití okamžitého úspěchu, dosaženého na konci roku 2001.

Ustavení funkční vlády trvalo velmi dlouho a Tálibán se mezitím dokázal zkonsolidovat. Navíc se k němu opět začali přiklánět místní obyvatelé, kteří a priori mají výhrady k neislámskému západu zvláště když viděli, že s novou vládou se situace nelepší.