Rödiger Heim řekl německému listu Bild am Sonntag, že by otec měl být oficiálně prohlášen za mrtvého. Argumentoval, že s ním od jeho útěku z Německa v roce 1962 není v kontaktu. V šedesátých letech se prý v jeho poštovní schránce objevily jen dva krátké vzkazy, o nichž ale nemůže s jistotou říct, že byly od otce. „Daří se mi dobře,“ mělo stát na jednom.

Heim mladší neví, zda otec žije, ale se svým právníkem prý pracuje na tom, aby otce prohlásili za mrtvého a on, jeho bratr a sestra, mohli disponovat s účtem na otcovo jméno, který objevili teprve v roce 1997. Na účtu je v přepočtu kolem 30 miliónů korun.

Peníze by dali na zdokumentování zločinů

Heim řekl, že by peníze daroval dokumentaristům zpracovávajícím události v nacistickém koncentračním táboře Mauthausen, kde jeho otec během druhé světové války působil.

Aribert Heim je viněn ze zvláště krutého zabíjení vězňů. Vykonával amputace a další operace bez anestetik, údajně pozoroval, kolik toho oběti vydrží. Injekce s benzínem, vodou či jedem neváhal aplikovat přímo do srdce.

Heima po válce drželi Američané, nakonec ale bez obvinění. Doktor Smrt pokračoval v lékařské praxi v Baden-Badenu do roku 1962. Když ale dostal tip, že se ho úřady chystají soudit, z Německa uprchl.

Jeruzalemské centrum Simon Wiesenthala nedávno uvedlo, že má důkazy, že se Heim skrývá v Patagonii. Centrum nabízí za informace vedoucí k Heimovi 315 000 eur.