O současném Rusku Havel prohlásil, že mu vládne sofistikovanější diktatura. "Myslím, že se to musí vědět a otevřeně o tom mluvit. Nemůžeme před tím zavírat oči a předstírat, že to neexistuje. Tento nový systém je úplně zvláštní a je zároveň spojený s jistým expansionismem. Není to úplná náhoda, když Putin říká, že rozpad Sovětského svazu byl katastrofou a že si přeje obnovit tento celek jiným způsobem. Těžce nese ztrátu celé té sféry zájmu, která byla v područí Varšavské smlouvy. Tento systém se opírá o jakýsi druh soudružnosti politické a hospodářské moci," uvedl.

Upozornil zároveň, že je zapotřebí udržovat s Ruskem přátelské vztahy, které se musí doprovázet upřímností. "Není možné se podílet na tvorbě obrazu velkého Ruska, důležité a dobře vyzbrojené země, která má všechny myslitelné suroviny, a potom si před ním kleknout. Ne. Je zapotřebí stále jít rovně. I za cenu toho, že bude méně plynu a méně ropy," prohlásil.

Havel dodal, že Rusko nemá právo mluvit do toho, kdo může být členem NATO a EU. Byla by to katastrofa pro lidstvo, kapitulantství, politika "appeasementu", která má za sebou desítky milionů obětí ve 20. století.

V souvislosti se 40. výročím sovětské invaze do Československa Havel označil za velmi nepravděpodobné, že by do některé ze zemí Evropské unie měly zase vtrhnout tisíce tanků. Zdůraznil ale, že je nutné stále myslet na bezpečnost a budovat obranné systémy.