Někteří poslanci prý již pro Strawa sbírají hlasy, aby na podzim neoblíbeného šéfa vlády v čele strany vystřídal.

Podle The Sunday Times se Brownovo setrvání ve vedení labouristů počítá na týdny. Bulvární deník The Sun dokonce dnes napsal, že mu zbývá 42 dnů, aby stranu vyvedl z krize, nebo se rozpoutá tvrdý boj o předsednictví.

Ten The Sunday Times prý již začal. Jeden labouristický poslanec listu potvrdil, že se na něj obrátil s žádostí o podporu pro Strawa jeho blízký spolupracovník a bývalý náměstek ministra vnitra George Howarth. "George mi řekl, že sbírá hlasy pro Jacka," sdělil listu. "Řekl, že Jack je připravený říct Gordonovi, aby to vzdal, když nebude mít podporu," dodal.

Brown před měsícem oslavil rok ve vedení strany, kterou převzal po dlouholetém předsedovi a svém předchůdci v premiérském křesle Tonym Blairovi. V době jeho nástupu vedli labouristé v průzkumech nad opozičními konzervativci o čtyři procenta. Nyní za nimi podle průzkumu zaostávají v klíčových obvodech o 24 procent, což by v případě vypsání parlamentních voleb znamenalo drtivou porážku dosud vládnoucí strany. Vina za ztrátu obliby u voličů je připisována hlavně Brownovi, který nedokázal oslovit Brity jako Blair.

Spolu s bývalým ministrem zahraničí Strawem stojí v pozadí protibrownovského puče podle dnešního vydání deníku The Guardian vlivný předák labouristických poslanců Geoff Hoon. Toho se podle listu pokusil Brown v sobotu "koupit" slibem postu eurokomisaře v nové Evropské komisi. I zdroje The Guardian z Labouristické strany tvrdí, že trpělivost Brownových oponentů vypršela. "Někteří vysoce postavení lidé dospěli k názoru, že takhle už to dál nejde," prohlásil nejmenovaný člen strany.

Brown pokusy o sesazení odmítá

Brown však snahy o své sesazení z čela strany odmítá. "Dál budu dělat svou práci a jsem přesvědčen, že v těchto těžkých hospodářských časech učiním správná rozhodnutí," prohlásil před odjezdem na letní dovolenou.

Také Straw informace britských médií popřel. "Gordon Brown je nejlepší vůdce, který nás provede těmito obtížnými časy. Dělal to dosud a bude to dělat i nadále," citovala dnes z jeho prohlášení zpravodajská stanice BBC.