„Hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele východního Německa vzroste v letech 2007 až 2009 ze 68 na 68, 2 procenta západoněmecké úrovně. Jinak řečeno: za tohoto stavu bude někdejší NDR potřebovat 320 let na to, aby dostihla západ,“ potvrdil Jürgen Klein z Ústavu pro výzkum ekonomiky v Halle.

List Financial Times Deutschland však varoval, že situace bude možná ještě horší. „Počet obyvatel, tedy i práceschopných lidí na východě země vytrvale klesá. Loni klesl o sto tisíc, přičemž prognózy vycházejí z toho, že letos a příští rok poklesne o dalších 200 tisíc. Nejvarovnějším faktem zůstává, že migrace z východu na západ se postará o to, že počet práceschopných lidí se s níží o 150 tisíc,“ upozornil list.

Na východě se přestává dařit i osobní spotřebě. Loni se meziročně snížila o 1,5 procenta a letos nepříznivý trend pokračuje. Souvisí to s tím, že důchodci spotřebovávají méně než pracovně aktivní lidé. Navíc mzdy na východě v posledních dvou letech sice nominálně vzrostly, ale tak slabě, že je pohltila inflace. Na východě SRN se snížil i objem úvěrů podnikatelům, zatímco na západě zaznamenal růst.