Pozastavení platnosti schengenských ujednání požaduje za Itálii populistická Liga severu (LN), nejsilnější partner Berlusconiho koalice. LN má ve vládě ministra vnitra Roberta Maroniho, který prosazuje radikální opatření.

Pro revizi schengenské úmluvy se však vyslovil i italský ministr zahraničí Franco Frattini. V pátečním vydání deníku Il Messagero řekl, že "revize je nezbytná k ověření, zda dohoda je v souladu s vnitřními i vnějšími hranicemi" států tvořících schengenský prostor.

Plánuje i tvrdé kontroly. "Na vnějších hranicích (prostoru) je nutné provádět trvalé inspekce, a to včetně neohlášených kontrol ze strany Evropské komise. Pokud vytvoříme banku údajů včetně digitalizace otisků prstů, pak bude vše mnohem snadnější," řekl deníku Frattini, který před nástupem do Berlusconiho vlády zastával v EK úřad komisaře pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost a smutně proslul plánem na stavbu táborů pro vrácené imigranty v severoafrických zemích.

Zdůraznil, že povinnost poskytnout daktyloskopické údaje se musí vztahovat na všechny osoby přijíždějící ze zemí mimo schengenský prostor, "zejména pokud nejde o Evropany".

Nouzová kolonie v Římě:. Nouzová kolonie v Říměfoto: Reuters/Max Rossi

Razantní opatření požaduje ministr vnitra Maroni. Plánuje, že jednotlivé pochůzkáře v italských ulicích nahradí hlídkující týmy bezpečnostních pracovníkům, jejichž součástí budou i vojáci. Je čas na použití síly,“ řekl Maroni, který se oháněl tím, že jde především to zabránit spontánním výbuchům vzteku, které mohou vést k činům za hranicemi zákona. Dodal, že země „potřebuje okamžitou a účinnou odpověď všech politických sil, aby vyřešily problémy, které trápí naši společnost“.

Tento týden podnikla policie několik razií na nouzové tábory přistěhovalců v Římě a v Neapoli. V Neapoli je začali zapalovat samotní obyvatelé města poté, co se rómská dívka pokusila unést italské dítě.

Kvůli tvrdému postupu proti rumunským Romům si Maronimu stěžoval jeho rumunský protějšek s tím, že jde o diskriminaci Rumunů. Maroni to odmítl: „Není tu problém s rumunskou komunitou, jen s těmi, kdo páchají zločiny bez ohledu na jejich občanství.“ Mezi čtyřmi sty zadrženými byli kromě rumunských Rómů také Albánci, Řekové, Číňani a Maročani.