Obec by měla zakázat mladistvým návštěvy míst, kde se podává alkohol. Původně se uvažovalo, že by se měl tolerovat symbolický přípitek. Nakonec se tato část v zákoně neobjevila, protože opozice ji označila za nevykonatelnou.

"Co je to symbolický přípitek, jaké to je množství? Já jsem například z východního Slovenska a u nás si dáme symbolický přípitek několikrát denně," reagoval opoziční poslanec Viliam Novotný. Další část zákona zakazuje pobyt dětí do 15 let po deváté večer bez dozoru rodičů v místech, kde se podává alkohol.

Někteří starostové považují zákon za frašku. "Dostali jsme nové úkoly, které jsou však v praxi nevykonatelné. Je to celé - s prominutím - kravina," říká starosta obce Bystrá Marián Alberty. "Není mi jasné, kdo bude chodit na kontroly do hospod. Vždyť městskou nebo obecní policii má jen 132 měst a obcí z celkového počtu 2900," upozorňuje místopředseda Sdružení měst a obcí Slovenska Jozef Turčány.

Opilá mládež přestavuje problém

Maminka 15letého Michala z obce Dojč na západě Slovenska je pro zákaz pití alkoholu do 18 let. "Po obci se často potulují skupiny mladistvých pod vlivem alkoholu. Dělají jen hluk a nepořádek," říká.

"Slyšel jsem od známé, která pracuje v nemocnici, že v pátek a v sobotu mají po skončení diskotéky plnou čekárnu opilých mladých lidí," uvedl obyvatel Bratislavy.

Podle statistiky pije pět procent Slováků do 19 let v takové míře, že se u nich může vytvořit závislost na alkoholu.