„Skutečnost, že resort obrany nyní povede žena, je nejlepším důkazem toho, že naše ozbrojené síly jsou do společnosti dobře integrovány,“ prohlásila k vojákům, když při přebírání funkce vykonávala na nádvoří svého úřadu přehlídku čestné roty. Společně s jejími příslušníky pak provolávala: „Ať žije Španělsko! Ať žije král!“.

V zemi, jejíž jazyk dal světu výraz macho, vyvolalo jmenování Chacónové překvapení nad tímto „odvážným“ rozhodnutím a u některých i zklamání. Jistý vojenský spolek jej dokonce označil za „provokaci“ a „pohrdáním armádou“. Služba žen v ozbrojených silách byla povolena až v roce 1988, přičemž žádná to nedotáhla na generálskou hodnost.

Nyní žena, která se sama označila za pacifistku, dobyla v armádě post nejvyšší a chce se - jak řekla - zasazovat o její modernizaci. Povede nejen 130 000 vojáků, ale i špióny z tajné služby CNI. A pochází z Katalánska, kde ve vztahu ke španělským ozbrojeným silám panuje jistá skepse.

V 18 letech se dala k socialistům

„Moje matka mi říkala, že není nic těžšího než být ženou a hlásit se k levici,“ řekla v jednom interview Chacónová. Na studium práv v USA a Kanadě si přivydělávala jako prodavačka v dámské konfekci, načež se stala profesorkou ústavního práva na barcelonské univerzitě. Už v 18 letech vstoupila do socialistické strany (PSOE) a první politickou funkci získala na radnici v rodném Esplugues de Llobregat.

Zkušenosti sbírala také jako pozorovatelka voleb v Bosně a Albánii. V roce 2004 ji pak poslanci zvolili za místopředsedkyní sněmovny a v minulé vládě staronového premiéra Josého Luise Zapatera několik měsíců zastávala funkci ministryně bytové výstavby.

Loni se provdala za novináře a bývalého Zapaterova mluvčího Miguela Barrosa, s nímž nyní už sedm měsíců čeká dítě. „Carme je nejlepším příkladem toho, že mateřství a práce se nemusí nutně vylučovat,“ pochvalují si feministky z ženského spolku Themis.

Odvahy do vedení resortu obrany ji dodal také její předchůdce, nyní šéf parlamentní frakce PSOE, Antonio Alonso: „Jak tě znám, poradíš si s tím dobře. Máš co do činění s vynikajícími profesionály.“ Náčelník generálního štábu Felix Sanz Roldán jen potěšeně přikyvoval.