„Osoba, která zabila Politkovskou, byla identifikována a provádějí se kroky k vysledování a zatčení podezřelého,“ uvedl Vjačeslav Smirnov. Smirnov neuvedl jméno podezřelého. Nezmínil se o tom, kdo stál za odstraněním známé investigativní novinářky, která byla ostrou kritičkou kremelské politiky v Čečensku a porušování lidských práv.

Smirnov uvedl, že v souvislosti případem bylo obviněno už devět lidí včetně bývalého plukovníka tajné služby FSB Pavla Rjaguzova, který předal komplicům adresu bytu Politkovské. Vazba Rjaguzova byla prodloužena do 21. srpna, kdy stane před vojenským soudem. Rjaguzov je obviněn ještě ve dvou jiných kauzách.

Vyšetřování vraždy Politkovské bylo v pátek prodlouženo do 7. září. Smirnov vystoupil právě na podporu žádosti o prodloužení Rjaguzovovy vazby a prodloužení vyšetřování. V jeho rámci už bylo podle Smirnova vyslechnuto na 60 svědků, provedeno pět soudních expertíz a několik konfrontací osob, které mají nějakou souvislost s tímto zločinem.

Ruští vyšetřovatelé už loni v říjnu tvrdili, že vědí, kdo známou novinářku zavraždil, ale neobvinili ho. Případ tehdy označovali za objasněný, avšak jinou věcí je podle nich usvědčit celý řetězec pachatelů od zadavatele přes organizátory až po vykonavatele vraždy, a to nezpochybnitelnými důkazy, které by obstály před soudem.

Obránci lidských práv v Rusku i ve světě mají podezření, že za vraždou nepohodlné novinářky stály ruské tajné služby. Kreml několikrát naznačil, že zločin mají na svědomí nepřátelé Ruska v zahraničí, ale důkazy pro toto tvrzení nepředložil.