Nejčastěji zmiňovaným porušením volebních zákonů je podle internetových stránek shromažďujících podobné údaje vhazování velkého množství předem vyplněných volebních lístků do uren a machinace s povoleními, která umožňovala hlasovat jinde než v místě trvalého bydliště.

Pozorovatelé nevládních organizací, které na podvody upozorňují, byli v mnoha případech za policejní asistence vykázáni z volebních místností, uvádí například Asociace Golos. Volby označili za málo demokratické i pozorovatelé z Rady Evropy.

Na průběh hlasování i předvolební kampaně si stěžovala také ruská opozice. Zástupci ostře protiputinovského hnutí Jiné Rusko známého šachového velmistra Garriho Kasparova a představitelé Svazu pravicových sil předali ústřední volební komisi protestní petici.

Nelíbí se jim hlavně "volební fraška", která prý měla za úkol jen potvrdit klidné předání moci předem vybranému Putinovu nástupci.

Kdo je Dmitrij Medveděv

Komunisté a liberální demokraté zvažují žalobu

Kritikou na adresu průběhu voleb i kampaně nešetřily ani další strany. Jak šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov, tak lídr Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij naznačili možnost, že se kvůli průběhu předvolební kampaně i voleb samotných obrátí na soud.

Ruská ústřední volební komise přitom stále opakuje, že kandidáti jejím členům o žádných porušeních zákona nereferovali.

Výsledky nedělního hlasování (sečteno 99 procent hlasů)
kandidáthlasy v procentech
Dmitrij Medveděv70,23
Gennadij Zjuganov17,76
Vladimir Žirinovskij9,37
Andrej Bogdanov1,29
Hlasování se účastnilo téměř 70 procent registrovaných voličů.

Co hlas to pirožek

Také nevládní organizace Golos, která do volebních místností poslala asi 2000 pozorovatelů, uvedla, že volební komise nedokázaly zajistit správnou podobu voleb.

Zato se ale v blízkosti volebních místností, stejně jako v prosinci při parlamentních volbách, objevily stánky s levnými potravinami a zbožím všeho druhu. Někde dostávali voliči dárkové poukázky nebo malé pohoštění.

S tím souvisí jeden z kuriózních telefonátů na "horkou" linku ústřední volební komise. Podle agentury RIA-Novosti si tam jeden volič stěžoval, že u "jeho" volební místnosti už došly pirožky. "Je nás tu dost na to, abyste okamžitě poslali další várku," požadoval rozhořčený občan.

Glosa
Pouhá kopie nestačí
Taťána Voců (PRÁVO)
Prezidenta Medvěděva čeká dřív nebo později velmi delikátní úkol, s jakým se dosud nesetkal. Zatímco stál jeho „předprezidentský“ úspěch na tom, nakolik dokázal zdůraznit odhodlání jít ve stopách svého mentora Putina, nyní je na řadě vytvořit si vlastní styl hlavy státu.
Jeho koexistence s budoucím premiérem Putinem se opírá o zásadní názorovou shodu podepřenou „petrohradským“ původem, osobním přátelstvím a dlouholetým společným působením v úřadech a institucích. Jenže tím spíš si bude muset Medvěděv najít způsob, jak se pro vnější svět, především zahraničí, od svého učitele odlišit.
Pro udržení postavení Ruska jako silného, suverénního státu, jež tolik let obnovoval jeho předchůdce, pouhá kopie Putina nestačí. Už proto, že originál usedne do vysokého a mediálně rovněž ostře sledovaného křesla, a pozornost veřejnosti i analytiků bude nyní zvlášť soustředěna na to, jak bude tenhle tandem fungovat: jak se budou vedle sebe nový šéf Kremlu a nový šéf moskevského Bílého domu – sídla ruské vlády – za mocenským kormidlem krok za krokem profilovat.