Srbsko nikdy neuzná nezávislost Kosova,“ uvedl srbský prezident Boris Tadić. Zdůraznil, že je nutné okamžitě pomoci Srbům, kteří v Kosovu žijí, přestože při vyhlášení nezávislosti kosovský premiér Hashim Thaci ubezpečil, že práva menšin budou ctěna.

Opět ale vyloučil, že by v Kosovu zasáhl vojensky a naopak vyzýval ke klidu. „V tomto těžkém okamžiku pro stát i nás všechny vyzývám občany Srbska i naše spoluobčany v Kosovu, aby se řídili rozumem. I média by měla jednat uvážlivě," řekl Tadić.

Podle něj Srbsko učiní vše proti jednostrannému a protiprávnímu vyhlášení nezávislosti Kosova, které je podle něj protiprávní. Bělehrad ale bude stejně jako dosud postupovat klidně, uplatní však diplomatické a právní kroky.

Premiér Koštunica v souvislosti s krokem Kosova uvedl, že završuje akci, která začala v roce 1999 agresí NATO vůči Srbsku, kdy NATO Jugoslávii dva měsíce nepřetržitě bombardovalo.

Čtěte také:
Kosovo vyhlásilo nezávislost
Kořeny konfliktu v Kosovu sahají do 14. století
Vyhlášení nezávilosti Kosova završilo rozpad Jugoslávie
Václav Klaus nepodporuje uznání nezávislého Kosova

Bělehrad dále zdůraznil, že neočekává, že Evropská unie uzná Kosovo, přestože řada států unie už dříve uvedla, že je tomu připravena. Pohrozil, že země, které tak učiní, budou mít omezené styky se Srbskem.