"Schůzka ukázala naprostou nepřipravenost ukrajinské strany o problému diskutovat," uvedl Gazprom po schůzce s činitelem Naftogazu. Gazprom dodává na Ukrajinu plyn převážně ze střední Asie, který je levnější, někdy tam ale posílá i dražší ruský plyn.

Ruský plyn se na Ukrajinu dostává přes společnost RosUkrEnergo, ve které má Gazprom polovinu akcií. O druhou polovinu se dělí dva ukrajinští podnikatelé. RosUkrEnergo pak zemní plyn prodává společnosti UkrGazEnergo, což je její společný podnik s Naftogazem. Každá s firem v něm má 50 procent akcií.

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková už několikrát uvedla, že způsob prodeje plynu z Ruska na Ukrajinu je neprůhledný a vytváří prostředí vhodné ke korupci. Zástupci RosUkrEnergo nicméně zodpovědnost za problémy odmítají a tvrdí, že za nesrovnalosti v platbách nemohou. S Gazpromem se shodují, že Ukrajina dluží za odběr plynu v přepočtu asi 1,5 miliardy USD.

Gazprom ve čtvrtek pohrozil, že pokud s Ukrajinou spor do konce týdne nevyřeší, v pondělí bude muset dodávky plynu na Ukrajinu přerušit. Tento krok by se prý neměl dotknout odběratelů v Evropské unii, byť Gazprom zemní plyn do unie posílá i přes Ukrajinu.