„Společně jsme zvítězili,“ uvedl Tadić v neděli večer před svými příznivci. Prokázali jsem demokratický potenciál Srbska, ukázali jsme to mnoha evropským zemím. Srbsko je demokratická země s velkou budoucností.“ Horké otázce Kosova se v povolebním vystoupení vyhnul, i když ještě v sobotu při agitaci tvrdil: "Nikdy nepřipustím nezávislost Kosova." Poukazoval na to, že odtržením Kosova by byla porušena mezinárodním právem garantovaná nedotknutelnost hranic

Tadić ale vždy zdůrazňoval, že v Kosovu nezasáhne vojensky. Nikolić, který už v neděli večer po volbách, již se účastnilo 67,6 voličů, uznal porážku, uvedl: “Mým vzkazem EU je zastavil vydíraní Srbska a zastavit kladení nesplnitelných podmínek.“ Jednoznačně tím narážel na tlak Bruselu na uznání nezávislosti Kosova.

Profily obou kandidátů
Boris Tadić Tomislav Nikolić

Tadić míní během druhého funkčního období hodlá urychlit cestu Srbska do evropských struktur a pokračovat v liberálních reformách. Během února nebo března by měla Evropská unie se Srbskem podepsat prozatímní dohodu o obchodu a vízové politice, zatím však ne dohodu o přidružení.

Brusel jednání přerušil v květnu 2006 kvůli nedostatečné spolupráci při stíhání válečných zločinců. Jednání byla obnovena po roce po vytvoření nové vlády v čele s Vojislavem Koštunicou a po vydání generála Zdravka Tolimira do Haagu.

Evropští diplomaté už minulý týden naznačili, že vyvinou tlak na kosovské Albánce, aby s vyhlášením nezávislosti Kosova ještě několik týdnů posečkali, neboť se obávají, že by tento krok mohl podkopat Tadičovu pozici. Přejí si, aby nezávislost byla vyhlášena až po podepsání prozatímních dohod.