"Zabito bylo pět studentů, dvě studentky a jedna dospělá žena, ředitelka školy," řekl vpodvečer médiím policejní šéf Matti Tohkanen. Asi deset lidí utrpělo zranění, žádná z nich ale už údajně nejsou životu nebezpečná.

Učitelé potvrdili, že střelec byl studentem školy. "Bylo to neskutečné, žák, kterého jsem učil, běžel proti mě, křičel a měl v ruce zbraň," nemohl se ze zážitku vzpamatovat Kimo Kiuru, podle něhož útočník nejednal zmateně. "Pohyboval se systematicky po školních chodbách, klepal na dveře a střílel do nich," popsal dění uvnitř školy.

Ve chvíli střelby prý učil žáky osmé třídy, kterým poté pomáhal utíkat okny. V inkriminované době bylo ve škole několik stovek lidí. Policie později pachatele dopadla a okolo 15:00 SEČ obklíčení budovy odvolala.

Zločin avizovaný na internetu

Místní média dávají střelbu do souvislosti s videem, které střelec pod přezdívkou Sturmgeist89 (v němčině bojový duch) údajně umístil na internetové stránky YouTube. Na záznamu nazvaném "Masakr na střední škole Jokela - 11. 7. 2007" je podle agentury DPA nejprve zachycena škola, kde se incident odehrál. Poté počítačovým trikem vyletí do vzduchu a následně se na něm objevuje do ruda zbarvená fotografie muže mířícího zbraní na kameru.