Tusk, jehož jeho strana už v úterý oficiálně nominovala na funkci ministerského předsedy, řekl, že bude při rozhovorech s lidovci "velkorysý". Nechce vést vyjednávání z pozice povolební aritmetiky, řekl televizi TVN24 s tím, že PSL by mohla získat i více ministerských postů, než by odpovídalo síle jejího zastoupení v novém parlamentu.

Očekává se nicméně, že při projednávání některých programových bodů by mohly nastat mezi oběma stranami střety.

Daně Achillovou patou rozhovorů

Tusk se podle svých slov bude snažit přesvědčit Pawlaka, aby například přistoupil na určitou formu rovné daně, která je klíčovým požadavkem v programu PO, zatímco PSL ji odmítá.

"Měli bychom se dopracovat takové podoby rovné daně, aby byla pro domácnosti přijatelná," řekl Tusk, jehož PO usiluje o jednotnou daň z příjmu fyzických osob 15 procent a právnických osob deset procent.

Komentátoři ale v této souvislosti připomínají, že na daňových otázkách ztroskotala již před dvěma lety povolební vyjednávání PO a strany odcházejícího premiéra Jaroslava Kaczyňského Právo a spravedlnost (PiS). "Bude to nejtěžší bod jednání," připustil Eugeniusz Klopotek z PSL, avšak dodal, že se "koalice přece nemůže rozbít kvůli dani".

Také Pawlak zřejmě nechce příliš tlačit na pilu. Projevil sice zájem o funkci vicepremiéra, ale nebude na tom trvat. "Nemusím být nutně ve vládě. Byl jsem už dvakrát premiérem a vím, co to s sebou nese," řekl rozhlasu Radio Zet. Ve Varšavě mezitím začaly kolovat spekulace, že by Pawlak mohl stanout v čele Sejmu nebo vést ministerstvo zemědělství.

Šéfem diplomacie by se údajně mohl stát Wladyslaw Bartoszewski, který byl v letech 1990-1995 velvyslancem ve Vídni a poté dvakrát krátce i ministrem zahraničí - 1995 a 2000 až 2001.

Premiér Kaczyňski odstoupí 5. listopadu

Jaroslaw Kaczyňski ve středu oznámil, že z premiérské funkce odstoupí 5. listopadu, kdy se sejde k prvnímu zasedání nový Sejm. Dodal, že PiS bude v nadcházejících čtyřech letech tvrdou opozicí.

"Velké znepokojení" vyjádřil Kaczyňski nad pozitivními reakcemi Ruska a Německa na volební výsledky v Polsku. PiS podle něho očekává, že příští vláda bude pokračovat v "tvrdé politice obrany národních zájmů naší země". Kaczyňski si rovněž posteskl, že vztahy Tuska s německou kancléřkou Angelou Merkelovou nejsou takové, jaké by měly být mezi vůdci dvou suverénních států.

Bývalý ministr školství Roman Giertych, jenž byl svými kontroverzními názory trnem v oku politiků EU, ve středu oznámil, že rezignuje na funkci vůdce ultrakatolické a nacionalistické Ligy polských rodin (LPR) a vrátí se k povolání advokáta. LPR se nedostala do parlamentu.