Turecko je "definitivně" laickou zemí a EU nestaví svou podstatu na židovsko-křesťanských kořenech Evropy, ale na laicismu. Postoje Turecka jsou přirozeně v některých ohledech velmi jiné, ale Turci a jejich vláda ctí pravidla pro soužití, a tak je možné s nimi jednat a společně vytvářet evropskou oblast, usoudil státní sekretář (de facto předseda vlády) Bertone.

V roce 2004 budoucí papež Benedikt XVI., tehdy ještě jen německý kardinál Joseph Ratzinger, popudil Ankaru vystoupením proti vstupu muslimského Turecka do EU. Jako papež v roce 2006 přilil olej do ohně projevem, ve kterém spojoval islám s násilím. [celá zpráva] Poté vše urovnával prosincovou návštěvou Turecka a v lednu řekl, že Turecko "je mostem mezi Asii a Evropou a křižovatkou mezi kulturami a náboženstvími".

Vyjádření kardinála přišlo poté, co se nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy opakovaně vyjádřil proti vstupu Turecka do EU. [celá zpráva]Turecko by se podle něj mělo stát členem Středomořské unie, k jejímuž vytvoření vyzývá a jejímiž členy by podle něj měly být všechny středomořské státy.