Už v šest hodin večer začali přívrženci konzervativce Sarkozyho slavit a vykřikovat "Vyhráli jsme!". Reagovali tak na nepotvrzené informace belgických médií, které Sarkozymu přiznali až 54 procent hlasů.

Volby vzbudily u Francouzů mimořádný zájem. Už odpoledne odvolilo podle BBC asi 75% francouzských občanů. Celková účast má být až 86 %. Také v prvním kole voleb, které proběhlo 22. dubna, přišla k urnám většina voličů, skoro 85 procent.

Foto: REUTERS/Pascal Rossignol

Sarkozy byl považován za favorita už delší dobu. V posledních dnech se jeho pomyslný náskok zvýšil na šest až deset procent. Royalová, která v posledních dnech naopak v průzkumech ztrácela, nepřímo označila jejich výsledky za zmanipulované. Uvedla, že Sarkozyho vítězství může vyvolat nepokoje.

Royalová vzápětí uznává porážku

V neděli večer však Royalová výsledek voleb ihned uznala. Získala asi 47 procent hlasů. V krátkém proslovu po oznámení odhadů poděkovala všem svým stoupencům za podporu, kterou jí projevovali, a vyslovila přesvědčení, že jejich společný boj bude pokračovat. Vyslovila se přitom pro širší jednotu levice.

Pro Royalovou a její Socialistickou stranu je výsledek velkým zklamáním. Je to třetí porážka levicového prezidentského kandidáta za sebou. Zároveň to znamená i oddálení chvíle, kdy do francouzského prezidentského křesla dosedne žena. Royalová byla první, která měla reálnou šanci toho dosáhnout. Rozsah její porážky může věštit vyřizování účtů v Socialistické straně, kde neměla jednoznačnou podporu.

Sarkozy reformátor

Sarkozy zřejmě nastoupí do funkce nejpozději 16. května. Chce hlavně  snížit daně a prodloužit 35hodinový pracovní týden. Také bude propouštět úředníky a tvrdě vystupuje proti mladistvým výtržníkům a většině imigrantů.

Foto: REUTERS/Benoit Tessier

Chce umožnit život ve Francii jen těm cizincům, kteří budou zemi nějakým způsobem "užiteční". Je odpůrcem přijetí Turecka do EU. Má velmi dobré vztahy s britským premiérem Tonym Blairem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Schwarzenberg i Klaus k Sarkozyho vítězství

Ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg okomentoval Sarkozyho vítězství slovy: "Francouzští voliči se překvapivě jasně vyslovili pro nutné reformy. Francouzská pravice si včas uvědomila, že musí udělat tvrdé kroky, aby zachovala pozici Francie v Evropě a ve světě, a že k tomu musí dát francouzské hospodářství a celý systém do pořádku. Paní Ségolene Royalová je šarmantní dáma a politička, nicméně nepředstavila jasný program, jak problémy řešit, a na to doplatila."

Prezident Václav Klaus míní, že v Nicolasu Sarkozym přichází do úřadu francouzského prezidenta člověk, který si uvědomuje nutnost změn ve francouzské domácí i evropské politice.

Klaus ocenil velkou účast voličů: "Opět se ukázalo, že když politické alternativy nejsou rozmazané do neurčitosti, voliči na to slyší a o budoucnosti své země chtějí aktivně rozhodovat," uvedl. Sarkozymu již ke zvolení telegraficky gratuloval, vyjádřil přesvědčení, že česko- francouzské vztahy se budou dál úspěšně vyvíjet.