"Labouristé si už nikdy nebudou myslet, že mají právo vládnout od Boha," poznamenal šéf skotských nacionalistů Alex Salmond. Hlasy ubyly Tonymu Blairovi i v obecních volbách v Anglii a Walesu, ale šéf labouristů zůstává v klidu, prý nejde o pohromu. Podle BBC mají labouristé v Británii celkem 27% hlasů, konzervativci 40% a liberární demokrati 26%.   

Hlasování do skotského parlamentu provázely problémy. Volební komise napočítala v pětimiliónové zemi na 100 000 neplatných voličských hlasů. Mnoho voličů zmátlo současné hlasování do místních zastupitelstev, problémy byly také s elektronickým hlasováním. Komentátor BBC Nick Robinson označil v té souvislosti čtvrteční noc za "špatnou pro labouristy a ještě horší pro demokracii". Situaci bude zkoumat nezávislá komise.

Volební neúspěch by mohl znamenat Blairův odchod

Britské listy ve čtvrtek informovaly o tom, že Tony Blair v případě drtivé porážky ve volbách rezignuje na funkci předsedy vlády a vzdá se i poslaneckého mandátu. Tisk se odvolával na informované zdroje z Westminsteru. Labouristický vůdce si prý začne budovat novou kariéru v byznysu nebo jako mezinárodní mírový emisar na Blízkém východě či v Africe. V jeho volebním obvodu, v Sedgefieldu v hrabství Durham, by se pak musely urychleně konat doplňovací volby.

Downing Street sice zprávy o Blairově odchodu z Dolní sněmovny popřel, vládní mluvčí byl ale zdrženlivější, čímž spekulace ještě přiživil.