Poslanci schválili návrh vládní Strany spravedlnosti a pokroku (AKP), jejíž kandidát Abdullah Gül nebyl zvolen prezidentem, když opoziční poslanci opustili budovu sněmovny. Ústavní soud volbu anuloval, protože se jí nezúčastnil dostatečný počet zastupitelů.  [celá zpráva]

Premiér Recep Tayyip Erdogan chtěl předčasné volby už v červnu, [celá zpráva] ale tak rychle je nebylo možné uspořádat. Erdogan žádá nové volby, které by daly jeho straně silnější mandát, aby mohl změnit ústavu a prezidenta by nevolili zastupitelé, ale lid. Současně by chtěl prosadit, aby prezident mohl být zvolen na dvě pětiletá období za sebou místo stávající úpravy, kdy stojí v čele státu sedm let, ale nemůže být znovuzvolen. Parlament by se podle něj měl volit jednou za čtyři a ne za pět let.

I přesto se 6. května uskuteční druhé kolo prezidentských voleb. Následující se pak budou konat v třídenních odstupech, přičemž od třetího kola už není nutná dvoutřetinová účast poslanců, takže by AKP mohla prosadit svého kandidáta.

Boj o sekulární charakter státu

Opozice jej odmítá, protože se obává, že AKP je příliš spojena s islamisty a Turecko by mohlo ztratit sekulární tvář. Původně měl být nominován na post prezidenta právě Erdogan, ale po masových protestech jej nahradil Gül, protože Erdogan je spojován s muslimskými kruhy. [celá zpráva] Volbu odmítá i armáda, která je sekulární. EU ji však už varovala, aby nezasahovala do politického dění.