Mítink byl povolen, následný pochod městem ale ne. Náměstí Pionýrů obšancovalo 1500 policistů. Když se demonstranti po skončení akce začali rozcházet a zamířili k metru, začali je policisté rozhánět. Některé bili obušky po hlavě. Část lidí skončila v policejních vozech a byla odvezena. Počet zraněných není znám.

Policie tvrdí, že zasáhla proti těm, kdo nezamířili do metra a rozhodli se jít dál a pochodovat ulicemi města, přičemž se pokusili prorazit policejní kordón. Prý házeli po policistech plastové i skleněné láhve.

"Zadrženo bylo přes sto lidí," řekl mluvčí petrohradské policie a dodal, že nepokoje se už podařilo zvládnout.

Opozici bránili v přístupu

Demonstrace se nemohla zúčastnit spolupracovnice jednoho z hlavních předáků opozice Garryho Kasparova Marina Litvinovičová. "Zadrželi nás hned poté, co jsme vystoupili z vlaku. Řekli nám, že to souvisí s demonstrací," řekla telefonicky rádiu Echo Moskvy. "Oficiálně je to kvůli kontrole totožnosti, ale potom nám řekli, že po nás pátrali... Neřekli už ale proč," dodala.

Zadržena byl i Olga Kurnosová, šéfka petrohradské pobočky Sjednocené občanské fronty, v jejímž čele stojí Kasparov. Kasparov nemohl přijet, protože byl zadržen v sobotu, když se podobný protest konal v Moskvě. [celá zpráva] Pustili ho až večer a do Petrohradu by se už nedostal.

Samotné shromáždění bylo klidné

Samotné shromáždění se ale uskutečnilo v klidu. Jeho účastníci mávali transparenty s nápisy Ne despotismu Kremlu, Chceme záruky ústavy, Putin je nejnebezpečnější zločinec. Organizátoři ani nevyzývali lidi k pochodu po zablokovaných ulicích. Vybídli je jen, aby v příštích dnech sami přicházeli před budovu místní vlády.

"Vláda vyhlásila lidu válku... Opozice je rozhodnuta pokračovat v boji, dokud nám nevrátí naše svobody. Chceme svobodné parlamentní volby a volby prezidenta bez předem určeného nástupce," řekl šéf zakázané Nacionálně bolševické strany (NBS) Eduard Limonov. Ten patří k hlavním předákům platformy Jiné Rusko sdružující různé opoziční proudy. Po skončení demonstrace byl Limonov podle svého mluvčího zadržen.

Účastníci demonstrace prý také sdělili, že nemají nic společného s Borisem Berezovským, který v pátek vyzýval k revoluci. [celá zpráva]