Právě přítomnost thalia vyvolává obavy o osud Litviněnka, který byl v pondělí převezen na jednotku intenzivní péče, i když jeho stav byl stabilizovaný. "Jeho kostní dřeň je ve velkém nebezpečí a my musíme zjistit, jak se jeho buňky uzdravují," uvedl specialista.  Má šanci padesát na padesát, že přežije příští tři čtyři týdny, uvádějí lékaři .

"Nemusí to být na sto procent thalium," uvedl John Henry s tím, že jeho zjištění v těle pacienta je velmi obtížné. "Jestliže je to jed s krátkým poločasem rozpadu, může být již pozdě. Radioaktivní thalium se rychle rozpadá, a tak jsme přišli o šanci je vystopovat. " 

Thalium se využívá t radiodiagnostice, ovšem ne v tak velkých dávkách, jakou dostal Litviněnko. Zatím není ani jasné, kdy a jak se jed do jeho těla dostal. "Mohl být požit ústy, vstříknut injekcí, vdechnut," naznačil Henry možnosti. Má podezření, že mohlo jít o kombinaci jedů, mezi nimiž mohly být radioaktivní látky včetně radioaktivního thalia.

Podle posledních informací byl Litviněnko možná otráven ještě před návštěvou japonské restaurace v londýnském West Endu, kde se sešel s italským expertem na ruské tajné služby Mariem Scaramellou. Ital uvedl, že Litviněnkovi už tam bylo špatně.

Rusko popřelo, že by muže otrávilo

Od úterý vyšetřuje pokus o vraždu Litviněnka také speciální protiteroristická jednotka. Zatím není jasné, kdo atentát spáchal. Přičítá se ruským tajným službám, protože Litviněnko šetřil smrt ruské novinářky Anny Politkovské [celá zpráva] a měl možná důkazy, že za její smrtí stojí ruské tajné služby.

Ruská vláda obvinění z podílu na otravě bývalého špiona odmítla. Popírají je i ruské zpravodajské služby tvrdí. "Dál odmítáme jakékoli zapojení do incidentu, který se stal bývalému zaměstnanci Federální bezpečnostní služby Litviněnkovi," řekl v úterý mluvčí FSB Sergej Ivanov.

Deník Financial Times v komentáři napsal, že načasování otravy před summitem Evropské unie s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je velmi zvláštní, protože Putin by se mohl ocitnout v nepříjemné situaci.

Podle britských deníků kolují po Moskvě pověsti, že v pozadí pokusu o vraždu byli Putinovi protivníci, kteří se ho pokoušejí diskreditovat.