Hlavní obsah
Bývalý šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen. Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Zařízli ho proimigrační fanatici. Německou kontrašpionáž dusí po „popravě“ šéfa bezmoc

V centrále Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), německé kontrarozvědky, v Kolíně nad Rýnem panují i několik týdnů po odvolání jejího šéfa Hanse-Georga Maassena (55) rozhořčení a zklamání. S odvoláním na zdroje uvnitř služby to napsal týdeník Focus.

Bývalý šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen. Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
Zařízli ho proimigrační fanatici. Německou kontrašpionáž dusí po „popravě“ šéfa bezmoc

Maassen, který od roku 2012 řídil tři tisíce podřízených, skončil po zpochybnění útoků na cizince po pouličních protestech v Saské Kamenici (Chemnitzu) letos v září. Především vládní sociální demokraté mu navíc vyčítali „nepřátelství vůči cizincům“ i to, že se sešel se zástupci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).

Maassenovi podřízení nemohou rozdýchat především způsob, jakým politici s jejich šéfem zametli. „Stal se fotbalovou merunou. Zacházeli s ním hanebně, až nenávistně,“ říká jeden z pracovníků BfV. „Antifě a spol. se podařilo vylíčit ho jako zakukleného stoupence AfD,“ dodává referentka, jež pamatuje několik šéfů kontrašpionáže.

Poštovní schránka u vchodu do kolínské centrály, do níž může každý zaměstnanec vhodit lístky s kritikou či návrhy, zůstává napěchovaná až po víko. „Nepochybně převažují vzkazy povzbuzení a poděkování,“ domnívá se hlas z Maassenova okolí.

Akce proimigračních fanatiků, míní zdroj

Spřátelené služby z Británie, Francie, Izraele či USA Maassenův pád zaskočil. „Pro kvalifikovanou spolupráci, například pro boj s terorismem, je zapotřebí ovzduší, v němž hysterie kvůli Chemnitzu nemá místo,“ říká zasvěcený zpravodajec.

Nejmenovaný diplomat z britského velvyslanectví v Berlíně kroutí nevěřícně hlavou: „Vy Němci jste šílenci. V době, kdy se německé úřady musí soustředit na boj s protivníky své země, se politici týdny zarputile hádají o jeden Maassenův citát.“

Britův kolega z jedné mimoevropské země šel ještě dál: „Profesionála, který se svými lidmi zhatil desítky teroristických hrozeb, velice snadno zničili proimigrační fanatici. Už napáchali dost škod. Je zvláštní, že to vidí všichni – jen Němci ne,“ řekl listu Bild.

Horst Seehofer (69), spolkový ministr vnitra a šéf bavorské CSU, chce Maassena, jehož si velice váží, udržet na pozici vedoucího oddělení pro evropské a mezinárodní záležitosti na ministerstvu. Po nedělním volebním debaklu CSU však je Seehoferův osud ve hvězdách.

Kdekdo počítá s tím, že Maassen získá řídící post v nějaké velké firmě. „Určitě s pronikavě vyšším platem než dosavadních 11 577 eur (298 860 korun) měsíčně,“ podotýká Focus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků