Hlavní obsah

Z Iráku neteče ropa, hlavní ropovod mohla zastavit i sabotáž

Přes hlavní exportní ropovod z Iráku do tureckého přístavu Ceyhan přestala proudit ropa. Příčina zatím není známa, podle zdrojů agentury Reuters už technici pracují na opravě. Ta by měla trvat dva až tři dny. Za normálních okolností se tímto energetickým koridorem přepravuje až půl miliónu barelů ropy denně, což je asi čtvrtina iráckého vývozu ropy.

Z Iráku neteče ropa, hlavní ropovod mohla zastavit i sabotáž

"Zatím nevíme, zda to způsobila technická závada, nebo sabotáž," podotkl zdroj z irácké ropné společnosti North Oil. Ropovod je v posledních měsících terčem sabotáží poměrně často, výjimkou ale nejsou ani už zmíněné technické problémy.

 

Poslední útok měli na svědomí Kurdové

Zatím poslední ohlášený útok na ropovod je ze začátku tohoto měsíce, kdy ropa netekla dva dny. Útok měli patrně na svědomí příslušníci separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Při explozi tehdy zahynuli dva lidé. Od července, kdy kurdští separatisté odvolali příměří, to byl na turecké straně už minimálně druhý útok. Bombové útoky jsou zatím běžnější na irácké straně.

Zmíněný ropovod spojuje ropná pole na severu Iráku kolem města Kirkúk s tureckým přístavem Ceyhan u Středozemního moře. Tam se ropa nakládá na tankery a odváží.

Kvůli sabotážím a technickým problémům byl ropovod mimo provoz od invaze spojeneckých vojsk do Iráku v roce 2003 prakticky až do roku 2007. Exportní ropovod z Kirkúku do Ceyhanu sestává z dvou paralelních potrubí, což by mělo provozovatelům v případě problémů umožnit přepojení toku ropy do druhého potrubí.

Třetí největší rezervy na světě

Irák má třetí největší rezervy ropy na světě a letos udělil velkým ropným společnostem licence k těžbě za miliardy dolarů. Bagdád má zájem, aby tyto koncerny renovovaly ropná pole, která během války značně zchátrala. Irák chce těžbu rozšířit a zhruba do šesti let se s ní dostat na 12 miliónů barelů denně. To je v souladu se strategickým cílem země stát se třetím největším producentem ropy na světě po Saúdské Arábii a Rusku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků