Hlavní obsah
Památník Azadi v Teheránu Foto: Jan Rovenský, Právo

Washington kritizuje EU za finanční pomoc Íránu

Spojené státy v pátek zkritizovaly rozhodnutí Evropské unie poslat Íránu finanční pomoc v hodnotě 18 milionů eur (462 milionů Kč), aby se Teherán mohl vyrovnat s americkými sankcemi. Informovala o tom agentura Reuters.

Památník Azadi v Teheránu Foto: Jan Rovenský, Právo
Washington kritizuje EU za finanční pomoc Íránu

„Pomoc od evropských daňových poplatníků udržuje schopnost (íránského) režimu zanedbávat potřeby svých obyvatel a potlačovat smysluplné politické změny,” uvedl ve svém prohlášení šéf odboru amerického ministerstva zahraničí pro vztahy s Íránem Brian Hook.

Podle něho rozhodnutí Bruselu „vysílá špatný signál ve špatnou dobu”. Hook dodal, že více peněz v rukou íránského režimu znamená více prostředků pro provádění vražedných útoků v evropských zemích.

O pomoci Íránu rozhodla ve čtvrtek Evropská komise. Jde o součást balíčku 50 milionů eur vyčleněných pro Írán.

Írán čelí novým americkým sankcím od začátku měsíce a zavedení dalších sankcí se očekává na podzim. Je to přímý důsledek květnového rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Írán se na základě této dohody zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení části sankcí. Trumpovi nicméně vadilo, že dohoda se nevztahuje na íránský balistický program či na zapojení země do válek v Sýrii a Jemenu.

K odstoupení USA od dohody, kterou podepsaly také Británie, Francie, Rusko, Čína a Evropská unie, se již dříve kriticky vyjádřili její další signatáři a EU usiluje o to, aby zachovala obchod s Íránem. Teherán pohrozil, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.

Z 18 milionů eur poputuje osm milionů do íránského soukromého sektoru, včetně menších a středně velkých podniků, a také organizaci propagující íránský obchod. Dalších osm milionů je určeno na projekty týkající se životního prostředí a dva miliony na boj s drogovou závislostí.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků