Hlavní obsah

V zaplaveném Srbsku doufají už jen v boží pomoc

Hladina Dunaje v Srbsku dále stoupá, průtok v sobotu dosáhl 16 000 kubických metrů za vteřinu, což je dvakrát více než běžně v dubnu a více, než kolik umožňuje provozovat elektrárnu na přehradě Železná vrata. Hladina vystoupila na historický rekord 9,65 metru. Do soboty už musely být evakuovány stovky lidí, nejhůře postižené je město Smedrevo.

V zaplaveném Srbsku doufají už jen v boží pomoc

Ve Smedrevu vzdáleném 40 kilometrů východně od Bělehradu jsou pod vodou stovky domů a v jeho blízkosti muselo být postaveno stanové městečko.

"Dobrovolníci jsou unaveni. Je těžké udržet tempo tolik dní," poznamenal Zvonko Kostič ze srbské správy vodních toků, který s dalšími staví hráze z pytlů s pískem ve Smederevu. Situaci podle něj komplikuje skutečnost, že kromě Bělehradu nemají místní úřady k dispozici potřebnou těžkou techniku na boj s povodní.

Zaplaven je i střed města Golubač u hranice s Rumunskem. V Bělehradu jsou pod vodu některé ulice. Podle starosty metropole narušila voda dopravu a poškodila stovku domů hlavně na březích Sávy, jejíž hladina se také výrazně zvedla, stejně jako hladiny Tamiše, Dunavu, Mlavy a Tisy. V deseti regionech Srbska je vyhlášen výjimečný stav. Situace se přitom v nejbližších dnech nezlepší, hladina Dunaje dále stoupá, protože taje sníh na horách, kulminovat má v úterý.

"Mobilizovali jsme všechno a to, co nám zbývá, je věřit v Boha, že to dobře dopadne," řekla srbská ministryně zemědělství Ivana Dulič Markovičová.

V Rumunsku už preventivně nechali zalít 90 000 hektarů, aby snížili nebezpečí povodní v hustěji obydlených oblastech. Pokoušejí se také pytli s pískem ucpat díru v hrázi, kterou protéká 200 kubických metrů vody za sekundu.

V severozápadním Bulharsku se někde vyšplhala hladina Dunaje na 9,66 metru. Voda zaplavila většinu průmyslového města Vidin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků