Hlavní obsah
Pivovárek MORAVA. 27.1.2014. Sládek Martin Gajdáček vysvětluje první fázi vaření. Foto: Josef Zajíc

V USA se objevil první případ nemoci šílených krav

Vůbec první případ hovězího dobytka nakaženého smrtící nemocí šílených krav, tzv. BSE, byl potvrzen ve Spojených státech. Podle ministerstva zemědělství USA byl případ nákazy zjištěn ve státě Washington.

Pivovárek MORAVA. 27.1.2014. Sládek Martin Gajdáček vysvětluje první fázi vaření. Foto: Josef Zajíc
V USA se objevil první případ nemoci šílených krav

"Kráva holštýnského plemene ze státu Washington byla testována jako pravděpodobně pozitivní na BSE, která je všeobecně známá jako nemoc šílených krav," řekla na tiskové konferenci novinářům ministryně zemědělství Ann Venemanová.

"I když riziko pro lidské zdraví je minimální, přijmeme všechny nezbytné kroky," dodala Venemanová s tím, že tkáň nemocné krávy byla převezena do laboratoře ve Velké Británii k dalším potvrzujícím testům. Ty mohou trvat tři až pět dní.

Farma, z níž nakažená kráva pocházela, byla mezitím dána do karantény a ministerstvo zemědělství přislíbilo, že bude denně informovat média, jak se případ vyvíjí. "Zdůraznila bych, že vzhledem k dostupným informacím nemá incident žádnou spojitost s terorismem," prohlásila Venemanová.

Cena akcií McDonald's jde dolů

Jakoukoli spojitost s farmou, na níž se případ BSE vyskytl, dnes v ranních hodinách vyloučil největší řetězec rychlého občerstvení na světě, společnost McDonald's. "Dotyčný masný producent není žádným způsobem ve spojení s řetězcem dodavatelů společnosti McDonald's," prohlásila mluvčí společnosti Lisa Howardová. Akcie McDonald's zaznamenaly pokles, jakmile ministerstvo zemědělství první případ BSE v USA potvrdilo.

BSE, která decimovala stáda hovězího dobytka v Evropě v 90. letech minulého století, se zatím USA vyhýbala, o to víc se ale američtí farmáři jejího objevení obávali. Zjištění nákazy nemocí šílených krav, u níž se vědci domnívají, že u lidí způsobuje Creutzfeldt-Jakobovu chorobu, může znamenat pro chovatele dobytka miliardové ztráty.

V květnu letošního roku potvrdila první případ nákazy BSE Kanada. Většina zemí okamžitě zareagovala preventivním zastavením dovozu kanadského hovězího masa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků