Hlavní obsah
Republikánští voliči u hlasovacího zařízení v jihokarolínském Charlestonu Foto: Chris Keane, Reuters

V Jižní Karolíně začaly prezidentské primárky republikánů, favoritem je Trump

Republikánští voliči vyrazili v sobotu k primárkám v Jižní Karolíně, kde je jasným favoritem souboje o stranickou prezidentskou nominaci realitní magnát Donald Trump. Demokratické volební shromáždění v Nevadě začne až v osm večer našeho času a mírně navrch tam má podle průzkumů exministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Republikánští voliči u hlasovacího zařízení v jihokarolínském Charlestonu Foto: Chris Keane, Reuters
V Jižní Karolíně začaly prezidentské primárky republikánů, favoritem je Trump

První jihokarolínští voliči přišli do volebních místností už v sedm ráno místního času (13:00 SEČ). Zatímco podle dřívějších průzkumů měl Trump získat okolo 34 procent hlasů, poslední anketa zveřejněná televizí NBC a listem The Wall Street Journal v pátek mu přisoudila výrazně menší náskok. Podle ní ho chtělo volit 28 procent registrovaných republikánských voličů a druhý konzervativní senátor Ted Cruz zaostával o pět procentních bodů. Třetí byl stejně jako v předchozích průzkumech umírněný kandidát Marco Rubio s 15 procenty.

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

Komentáře amerických deníků se shodují, že pokud Trump získá výrazné vítězství, již druhé po nedávném triumfu v New Hampshire, bude vnímán jako favorit celého nominačního klání.

Křesťan Trump

Klíčový však bude i souboj mezi politiky podporovanými stranickým establishmentem. Výrazný úspěch Rubia může znamenat, že se republikánské politické špičky sjednotí na jeho podpoře, což by oslabilo vyhlídky někdejšího floridského guvernéra Jeba Bushe či guvernéra Ohia Johna Kasiche. Někteří experti dokonce odhadují, že pokud Bush nedosáhne dvouciferného výsledku, může to znamenat konec jeho kampaně.

Donald Trump

Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Trump v posledních hodinách jihokarolínského klání ujišťoval, že vyznává křesťanské hodnoty, což byla jasná reakce na slova papeže Františka, který podnikatele označil za nekřesťana kvůli jeho plánu na stavbu zdi mezi USA a Mexikem. Někteří další kandidáti se zaměřovali na téma posilování armády, která je v Jižní Karolíně významným zaměstnavatelem.

Hlasování ve státě na východním pobřeží USA skončí hodinu po půlnoci SEČ.

Hillary Clintonová

Foto: John Locher, ČTK/AP

Poslední průzkum mezi demokraty v Nevadě na západě Spojených států ukázal, že Clintonová má šanci na zhruba polovinu hlasů, zatímco její hlavní rival Bernie Sanders asi na 47 procent. Někdejší první dáma by v tomto státě na jihozápadě země ráda alespoň těsně uspěla, aby posílila své vyhlídky na výrazné vítězství v Jižní Karolíně, kde budou demokraté rozhodovat za týden.

Bernie Sanders

Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP

Důležité budou v Nevadě podle analytiků hlasy černošských a hispánských voličů, mezi nimiž by právě Clintonová mohla bodovat. Čtyřiasedmdesátiletý demokratický socialista Sanders zase může těžit z nečekaně vysoké podpory od mladých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků