Hlavní obsah

V Iráku po třech měsících propustili unesené Němce

Dva lipští technici Thomas Nitzschke a René Bräunlich jsou po třinácti týdnech v iráckém zajetí na svobodě. Oznámil to v úterý německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který je na návštěvě Chile. Iráčtí únosci je zadržovali od 24. ledna. Hrozili jim smrtí, pokud Německo neuzavře své velvyslanectví v Bagdádu.

V Iráku po třech měsících propustili unesené Němce

"Velmi mě těší, že vám mohu oznámit, že oba zadržovaní jsou opět na svobodě. Po více než třech měsících jsou opět v bezpečí pod německou ochranou," řekl ministr s tím, že do vlasti by se měli vrátit ve středu. Jejich zdravotní stav je dobrý. 

Jednání o propuštění se vlekla. Únosci zpočátku nevznesli žádné požadavky, 13. února ale pohrozili zabitím rukojmích, jestliže německá vláda neuzavře velvyslanectví v Bagdádu a neukončí své aktivity v zemi. Frank-Walter Steinmeier tehdy jejich požadavky odmítl.

Irácká radikální skupina Tavhíd a sunná pohrozila počátkem dubna opět jejich zabitím, pokud nebudou propuštěni všichni vězni zadržovaní americkými vojáky v Iráku. To Němci nemohli splnit.

Po celou dobu nebylo jasné, jestli únosci patřili ke vzbouřencům, nebo šlo o zločince, kteří chtěli peníze. Když se koncem dubna objevily zprávy o možném propuštění, německá média začala spekulovat o výši částky, kterou muselo Německo únoscům zaplatit.

Zaměstnanci lipské společnosti Cryotec Anlagenbau René Bräunlich a Thomas Nitzschke byli uneseni 24. ledna z čističky u rafinérie Bajdží. Unesli je v úterý muži oblečení v uniformách irácké armády. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků