Hlavní obsah
Lahvičky s ruskou vakcínou Sputnik V (Gam-COVID-Vac) Foto: Agustin Marcarian, Reuters

USA tlačily na Brazílii, aby se zřekla Sputniku

Přiznání amerických úřadů, že země Latinské Ameriky tlačily k odmítnutí ruské vakcíny Sputnik V, vyvolalo kritiku ze strany Moskvy.

Lahvičky s ruskou vakcínou Sputnik V (Gam-COVID-Vac) Foto: Agustin Marcarian, Reuters
USA tlačily na Brazílii, aby se zřekla Sputniku

Ačkoliv příslušnou zprávu americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí zveřejnilo už v lednu, až v pondělí na ni upozornil Gamelejův institut v Moskvě, kde byl Sputnik vyvinut.

„Země by měly na záchraně životů spolupracovat. Snahy o podkopání vakcín jsou neetické a stojí životy,“ napsal ústav spadající pod ruský resort zdravotnictví. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov si postěžoval, že tlak k odmítnutí Sputniku je někde „bezprecedentní“.

Ve výroční zprávě resortního Úřadu pro vládní záležitosti (OGA) se mimo jiné rozebírá, jak agentura bojovala proti „zhoubným vlivům“ na amerických kontinentech. „Mezi příklady patří využití kanceláře zdravotnického atašé OGA k přesvědčení Brazílie, aby odmítla ruskou vakcínu proti covidu-19, a nabídka technické pomoci místo toho, aby Panama přijala nabídku kubánských lékařů,“ uvádí se dále.

Brazílie minulý týden objednala deset milionů dávek Sputniku, ačkoliv tamní úřady látku dosud neschválily. Ruskou vakcínu má také na konci roku začít vyrábět jedna tamní firma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků